لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

آتشفشان ها چطور به کمک خودروسازان آمدند

عجایب این دنیا همچنان انسان را حیرت زده می کند. درست زمانی که انسان می گوید دیگر چیز ناشناخته ای در دنیا وجود ندارد، دانشمندان با پدیده ی جدیدی روبرو می شوند که می تواند زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از این پدیده های جدید که دانشمندان به تازگی آن را کشف کرده اند، منبع عظیم لیتیوم است که در حوزه ی صنعت خودروسازی موجب افزایش تولید خودروهای الکتریکی شده است.

 

محققان و دانشمندان در دانشگاه استنفورد، زمانی که دهانه ها و مواد تولید شده ی کوه های آتشفشانی آمریکا را مورد بررسی قرار می دادند، به اکتشاف بزرگی دست یافتند. محققان با مطالعه و آزمایش ماگماهای چسبیده شده به دهانه های کوه های آتشفشانی به این نتیجه رسیدند که در ماگمای آتشفشان ها مقادیر زیادی از فلز قلیایی نقره ای رنگ با قابلیت اشتعال بالا(احتمالا  لیتیوم) وجود دارد.

 

لیتیوم به عنوان ماده ی اصلی مورد استفاده در باتری خودروهای امروزی شناخته می شود. هنوز دانشمندان کشف نکردند که آیا می توان از این منبع عظیم لیتیوم در مقیاس گسترده ای بهره برداری کرد یا نه. در صورت بهره برداری گسترده از آن، بسیاری از صنایع، تحت تاثیر این اکتشاف قرار می گیرند که قطعا یکی از آنها، صنعت خودروسازی خواهد بود. اگر خودروسازان تمایل به تولید انبوه خودروهای الکتریکی به عنوان جایگزین خودروهای بنزینی و دیزلی را داشته باشند، به منابع زیادی از لیتیوم برای تولید باتری این خودروها نیاز دارند. صنعتی که برای دستیابی به اهداف خود به خصوص، کاهش میزان دی اکسید کربن تولید شده توسط خودروها، نیاز به طراحی خودروهای الکتریکی با باتری های لیتیوم – یونی است.

 

برای صنعتی که وابستگی شدیدی به علم و تکنولوژی دارد، اکتشاف این که لیتیوم را می توان از کوه های آتشفشانی استخراج کرد، تاثیر بسزایی بر پیشرفت خودروهای الکتریکی دارد. توماس بنسون، رییس بخش تحقیقات در این زمینه می گوید :" افزایش تقاضا برای لیتیوم سبب شده که دانشمندان، شیوه هایی برای استخراج این منابع بیابند."

 

بنابر اعلام سازمان جهانی انرژی، تنها 0.2 درصد از کل خودروهای موجود در دنیا از نوع الکتریکی هستند. در صورتی که خودروسازان بیشتری اقدام به تولید خودروهای الکتریکی نمایند این رقم افزایش خواهد یافت. حتی برخی از خودروسازان در دور نمای خود، تاریخ دقیق تبدیل اقتصاد کمپانی مبتنی بر خودروهای الکتریکی را نیز مشخص کرده اند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین