لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :1 دقيقه

دوربین‌هایی که در خودرو بکار می‌رود

رانندگی نیاز به تمرکز و حواس جمع دارد. شما تنها دو چشم دارید اما حواستان باید به تمام اطراف خودرو باشد. مهندسین با ارایه جدیدترین دست‌آوردهای خودرویی توانسته‌اند کمک شایانی برای افزایش ایمنی در رانندگی انجام دهند. در این مقاله دوربین‌هایی که در رانندگی به کمک راننده می‌آیند را معرفی می‌کنیم.

عقب و جلو

شما درحین پارک خودرو به کمک سنسورهای نصب شده در اطراف سپر جلو و عقب به راحتی خودرویتان را در جای مخصوص پارک می‌کنید. اما دو دهه‌ای است که دوربین عقب به کمک رانندگان آمده است. دوربین عقب به خوبی محیط پشت خودرو را به راننده در حین حرکت با دنده عقب و زمان پارک کردن نشان می‌دهد. دوربین عقب در برخی خودروها برروی سپر نصب می‌شود. همچنین در برخی دیگر از خودروها در زیر قاب پلاک تعبیه می‌شوند تا صدمه کمتری ببینند. دوربین جلو نیز همین عملکرد را دارد و در برخی خودروهای درون جلو پنجره و در برخی دیگر برروی سپر تعبیه شده است. این دو آپشن در هر خودرویی قابلیت نصب و استفاده را دارد. البته به شرطی که یک صفحه نمایش رنگی برای خودرویتان درنظر بگیرید. در برخی از خودروها نیز نمایش دوربین برروی آینه‌ی جانبی قرار دارد.

دوربین 360 درجه

این آپشن در هرخودرویی وجود ندارد. برخی از خودروهای لوکس از آپشن دوربین 360 درجه بهرمند هستند. عملکرد این دوربین به دین شکل است که یک دید کلی و 360 درجه‌ای از دور تا دور خودرو برای راننده در صفحه مانیتور به نمایش در می‌آید. آن هم در زمانی که وی می‌خواهد پارک کند و یا از مسیرهای باریک عبور کند. چند قسمت از خودرو دوربین تعبیه شده است. سپر عقب و جلو و زیر آینه‌های جانبی از جمله قسمت‌هایی هستند که این دوربین‌ها قرار دارند. البته در برخی خودروها نظیر ب‌ام‌و دوربین‌های جانبی برروی گلگیرهای جلو نصب شده‌اند.

در برخی از خودروها نیز دوربین 360 درجه وجود ندارد. بجای آن در زیر آینه‌های جانبی دوربین نصب شده تا در حین پارک کردن فاصله خودرو و جدول را به خوبی نشان دهد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین