لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

راه حل جلوگیری از هک شدن ریموت خودرو

خودروی شما همواره در حال گوش کردن به دستورات شماست. البته منظور از آن، گوش دادن به سیگنال های الکترونیکی است که از ریموت خودرو، به سمت سیستم الکترونیکی خودرو فرستاده می شود. اگر یک خودروی مدل بالا داشته باشید، احتمالا بدون اینکه دکمه ای را فشار دهید درهای خودرو باز شده و در بعضی از خودروها حتی موتور خودرو نیز روشن می شود. هرچند که این امکانات خودروها، ممکن است که تبعاتی نیز داشته باشند. افراد بزهکار در بسیاری از موارد به راحتی می توانند به سیگنال ریموت شما دسترسی پیدا کرده و بدون روشن شدن دزدگیر و آژیر خودرو، درهای خودروی شما را باز کنند.

همانطور که می دانید، امکان این وجود ندارد که با هر سیگنال رادیویی، خودروی خود را باز و بسته کنید بلکه به ریموت خاص خودروی خود نیازمند هستید و این امر دلیل دارد. این ریموت ها دارای یک چیپ کامپیوتری بوده که کد یکتایی را تولید می کند و به سیستم امنیتی خودرو ارسال می نماید. خودرو مورد نظر نیز دارای یک چیپ بوده که از همان الگوریتم برای تولید کد­ها استفاده می کند. اگر کدهای تولید شده هم خوانی داشته باشند درهای خودرو باز خواهند شد.

حال می خواهیم نحوه ی حمله ی بزهکاران به سیستم امنیتی خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. از آنجایی که ریموت و سیستم امنیتی هر خودرویی به صورت منحصر به فرد است و هر کدام از آن ها می توانند میلیاردها کد تولید کنند. اصولا هکرها نباید شانسی برای هک کردن این سیستم ها داشته باشند. اما اخیر طی بررسی هایی مشخص شده که یکی از همین سیستم های امنیتی معروف به نام Megamos Crypto، امنیت لازم را ندارد.

محققان در دانشگاه های "رادبود" هلند و "بیرمنگام" انگلیس نشان دادند که تنها با دوبار رهگیری از سیگنال بی سیم، می توان تعداد ترکیبات احتمالی را از چندین میلیارد به 200 میلیون تقلیل داد. بعد از این مرحله، یک کامپیوتر می تواند کد صحیح را در عرض کمتر از نیم ساعت پیدا کند و بدین ترتیب در خودرو باز خواهد شد. در دنیای واقعی، یک دزد می تواند در خیابان منتظر بماند و سیگنال هایی را که خودروها در هنگام ورود و خروج رانندگان می فرستند، جمع آوری و سپس به سرقت حتی چندین خودرو اقدام کند. البته برای انجام این کار، دزد مورد نظر باید خیلی حرفه ای باشد و به همین دلیل، احتمال وقوع چنین حادثه ای خیلی زیاد نیست.

بعضی از ریموت ها هستند که در صورت نزدیک کردن آن ها به خودرو درهای خودرو به صورت خودکار باز می شوند. بدین ترتیب هر کسی می تواند خودروی شما را باز کند و سیستم امنیتی قدرت تشخیص صاحب واقعی را نخواهد داشت. به همین دلیل است که خودروهای مدل جدید تا زمانی که به یک قدمی خودرو نزدیک نشده، درهای خودرو را باز نمی کند. نکته ی جالب این است که بزهکاران می توانند با یک تقویت کننده، سیگنال هایی را که از ریموت شما فرستاده می شود (حتی از فاصله ی 90 متری) را تقویت کرده و بدین ترتیب درهای خودرو را باز کنند.

خوشبختانه چندین راه حل ساده برای مقابله با چنین هکر­هایی وجود دارد. یکی از این راه حل ها خرید یک کیسه جاذب سیگنال است که می توانید ریموت خودرویتان را در آن قرار دهید. اگر نمی خواهید برای این مساله پولی بپردازید می توانید ریموت خودرویتان را در یخچال و یا فریزر نگه داری کنید. البته باید مطمئن شوید که ریموت نسبت به سرما، حساس نباشد. به غیر از یخچال، می توانید آن را در داخل مایکروویو قرار دهید. البته حواستان باشد که مایکروویو را روشن نکنید. همچنین اگر علاقه می توانید با استفاده از فویل آلومینیومی یک جعبه درست کنید و ریموت خودرو را در آن قرار دهید.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین