لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

چگونه خودروهای خودران هک شدند

محققان در دانشگاه های واشنگتن، استونی بروک و برکلی توانسته اند روشی را برای هک کردن خودروهای خودران از طریق قرار دادن برچسب بر روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی پیدا کنند. آن ها ابتدا الگوریتم سیستم دید این خودروها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و سپس از راه های مختلفی سعی کردند تا این سیستم را در تشخیص تصاویر گمراه نمایند. برای مثال، آن ها برچسب هایی را بر روی "تابلوی ایست" قرار دادند که باعث شد تا سیستم دید خودروی خودران، آن تابلو را با تابلوی "حداکثر سرعت 45 مایل بر ساعت" اشتباه بگیرد. البته نتیجه ی این اشتباهات در دنیای واقعی، جبران ناپذیر خواهد بود.

پژوهشگران و محققان این دانشگاه ها، شیوه های منحرف کردن سیستم دید خودروهای خودران را به چهار دسته تقسیم بندی کردند. البته نکته ی جالب این است که برای به اشتباه انداختن این سیستم های خودران، نیاز به انجام اموری پیچیده نبود بلکه انجام برخی تغییرات جزئی در تابلوهای شهری، کافی بود تا این خودروهای خودران را به اشتباه بیاندازد.

یکی از روش هایی که موجب منحرف شدن این خودروها شد، قرار دادن یک پوستر برای پوشاندن تابلو بود. در تست های انجام شده، یک پوستر را بر روی "تابلوی ایست" قرار دادند که در نتیجه آنچه که اتفاق افتاد این بود که، سیستم دید خودروی خودران، " تابلوی ایست " را با " تابلوی محدودیت سرعت" اشتباه گرفت. همچنین استفاده از بر چسب های "Love" و"Hate" بر روی تابلوی ایست، در دو سوم مواقع موجب تشخیص اشتباه همین اشتباه شد. جالب است بدانید که حتی استفاده از برچسب های کوچک بر روی تابلوها موجب به اشتباه انداختن سیستم دید خودرو می شود. در برخی از آزمایش های دیگر، تغییراتی جزئی در "تابلوی پیچیدن به راست" ایجاد کردند و نوک پیکان را با برچسب طوسی رنگ پوشاندند که همین امر سبب شد تا در دو سوم این تست ها، سیستم دید خودرو، آن تابلو را با "تابلوی ایست" اشتباه بگیرد.

برای آنکه هکرها بتوانند به خودروهای خودران حمله کنند، کافی است که از الگوریتم سیستم دید آن خودرو مطلع شده، و با توجه به آن، تابلوهای موجود در خیابان را دستکاری می کردند. هکر ها بعد از اینکه به الگوریتم این سیستم دست یابند، تنها کافی است چند کاغذ رنگی و ماژیک داشته باشند تا به راحتی هر خودروی خودران را مورد هجوم خود قرار دهند.

تارک ال گالی، محقق سرشناس در زمینه ی خودرو های خودران، طی مصاحبه ای با مجله ی Car and Driver اعلام کرد که راه حلی برای مقابله با چنین حمله هایی وجود دارد و باید در سیستم خودران خودروها نیز استفاده شود. یکی از این راه حل ها، استفاده از علائم نوشتاری در تابلو ها است. بدین ترتیب، خودروها با توجه به سنسورهایی که دارند، می توانند نوشته های درج شده بر روی تابلوها را تشخیص دهند. همچنین خودروهای خودران امروزی مجهز به دوربین ها و سنسور های مختلفی بوده که از بروز اشتباه در آن ها خودداری می کند.

سال های زیادی از راه اندازی این تکنولوژی در صنعت خودرو نگذشته و تمامی این آزمایش ها، و همچنین موارد دیگری که در مطالب قبلی رکاب مطرح شد، به عنوان راهی برای بهبود و تکامل این سیستم ها خواهد بود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین