لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

خودروهای جدید و تکنولوژی های جدید

در این مطلب به چهار نوع از جدیدترین تکنولوژی های پیشرفته در خودرو و صنعت خودرو سازی خواهیم پرداخت: تکنولوژی آگاهی از نقطه ی کور Blind Spot Awareness - تکنولوژی دید در شب Night Vision - صفحه نمایش بالا یا Heads-up display - سیستم نیمه خودران/ اتوماتیک رانندگی.

تکنولوژی آگاهی از نقطه ی کور Blind Spot Awareness

عملکرد این تکنولوژی اینگونه است که زمانی که خودرویی در پشت یا کنار خودروی شما قرار داشته باشد و در نقطه ی کور واقع شده باشد، یک سیگنال هشدار دهنده در آینه ی جانبی خودرو شما به نمایش گذاشته می شود. در بسیاری از خودروها مانند مرسدس بنز 2017 E class، زمانی که حتی راننده ای به تعویض ناگهانی خطوط خیابان اقدام کند،در این مورد قبل از اینکه بخواهد برای راننده خطر آفرین باشد، خودرو شروع به هشدار دادن می کند.

 

تکنولوژی دید در شب Night Vision

رانندگی در شب، همیشه با خود خطراتی را همراه دارد و به راحتی رانندگی در روز نیست. به خصوص زمانی که شما در یک جاده ی تاریک و بدون چراغ در حال رانندگی هستید. تکنولوژی دید در شب، این امکان را می دهد کههر شیء مقابل خودرو ( چه انسان و چه حیوان)، قرار داشت، توسط سنسورهای حرارتی موجود در خودرو، ماهیت و موقعیت آن شیء یا موجود برای راننده آشکار می شود.  

به طور مثال، در خودروی آئودی، تکنولوژی دید در شب، با ویژگی حرارتی که دارد، تصویر انسان یا حیوانی که در مقابل خودرو قرار دارد را شناسایی کرده و تصویر آن را بر روی LED مقابل راننده به نمایش می گذارد. این تکنولوژی، همچنین در خودروهایی نظیر بی ام و، کادیلاک و مرسدس، در مدل های مختلف نیز وجود دارد.  

 

صفحه نمایش بالا یا Heads-up display

این تکنولوژی جالب به راننده اجازه می دهد که برخی از اطلاعات اساسی مورد نیاز را بر روی شیشه ی جلوی خودرو مشاهده کند و این موجب می شود که هیچ وقت، چشم از جاده بر ندارد. برای مثال، این تکنولوژی در خودروی آئودی Q7 به این صورت است که بر روی شیشه ی مقابل راننده، سرعت کنونی خودرو، محدودیت سرعت و اطلاعات مربوط به مسیر (Navigation) را مشاهده کند.

 

سیستم نیمه خودران/ اتوماتیک رانندگی

این تکنولوژی به تازگی شروع به ساخت شده اما قطعا به زودی در کل بازار خودرو پیشرفت جدی خواهد داشت. قابلیت این تکنولوژی به این صورت است که خودرو در اتوبان و در شرایط خاص، هدایت فرمان و ترمز ها را به عهده خواهد گرفت و به عبارتی، خودرو نیاز به راننده نخواهد داشت.

به طور مثال، از این سیستم نیمه خودران یا نیمه اتوماتیک رانندگی، در خودروی مرسدس بنز 2017 E-Class استفاده شده که به آن نام Drive Pilot را داده اند. در این سیستم، خودرو با سرعت 210 کیلومتر بر ساعت قابلیت هدایت را دارد. همچنین از جمله موارد این سیستم در مرسدس E-Class این است که توانایی تنظیم حفظ فاصله و سرعت با توجه با خودروی جلویی را دارد که مانع تصادف آنها شود. هرچند که این سیستم ها، به صورت کاملا هوشمند عمل نمی کنند و کماکان نیاز به وجود راننده در خودرو هست اما در کل، این سیستم، شرایطی را به وجود می آورد که به امنیت بیشتر راننده و سرنشینان خودرو، کمک زیادی کند. بنابراین حتی با وجود فعال کردن سیستم نیمه خودران، راننده باید نسبت به وضعیت فرمان و رانندگی در جاده، هشیاری کامل را داشته باشد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین