لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

آخرین تکنولوژی های پیشرفته در خودروها

در این مطلب به چهار نوع از جدیدترین تکنولوژی های پیشرفته در خودرو و صنعت خودرو سازی خواهیم پرداخت:  سیستم سازگار با Apple CarPlay و Android Auto ، کنترل صدا یا Voice Control،  قابلیت شارژ به صورت وایرلس یا Wireless charging capabilities  و دوربین های پشتیبان یا Back-up cameras

 

1- سیستم سازگار با Apple CarPlay و Android Auto

قابلیت اتصال گوشی تلفن همراه به خودرو، به خصوص هنگامی که در حال رانندگی هستید، بسیار مهم و ضروری است. خوشبختانه، خودروهایی که در حال حاضر تولید می شوند، سازگار با سیستم های Apple CarPlay و Android Auto هستند. در این خودروها، می توانید از طریق سیستم اطلاعات و سرگرمی که به شکل یک ال سی دی در خودرو وجود دارد، به تلفن همراه هوشمند خود متصل شده و زمانی که می خواهید به اجرای برنامه ای در تلفن همراه خود بپردازید، این کار را می توانید بدون استفاده از تلفن همراه خود و از طریق سیستم اطلاعات و سرگرمی خودرو انجام دهید.

به طور مثال از طریق این تکنولوژی می توانید به جستجوی موسیقی از سرویس اسپاتیفای ( سرویسی که قابلیت جستجو و دانلود میلیون ها موزیک را فراهم می کند) بپردازید، به صورت هندزفری به مکالمه و تماس بپردازید، و یا از طریق سرویس سیری (Siri) برای افرادی که می خواهید، پیام صوتی و متنی ارسال کنید.

 

2- کنترل صدا یا Voice Control

این سیستم نیز به عنوان یکی دیگر از تکنولوژی های جدید استفاده شده در صنعت خودروسازی است. با استفاده از این سیستم، می توانید بدون استفاده از دست یا هر ابزار دیگری، و تنها با صدای خود، به اجرای دستور مربوطه بپردازید. کنترل صدا یا Voice Control، به عنوان یک نرم افزاری است که با صدا کار می کند. با استفاده از این نرم افزار، کافی است تا آنچه که می خواهید تا انجام شود، با کلام خود به تلفن همراه یا خودرو بگویید. مثلا برای اطلاع از زمان یا تاریخ باید بگویید: Check time. برای اینکه بخواهید با یکی از افراد مورد نظر خود تماس بگیرید، کافیست مثلا بگویید: Call Ali . برای پخش شدن موزیک باید بگویید: Play some music. و سایر موارد نیز به همین ترتیب عمل می کند.

 

3- قابلیت شارژ به صورت وایرلس یا Wireless charging capabilities

این تکنولوژی جدید، هرچند نسبت به سایر تکنولوژی های گفته شده، با سرعت کمتری در حال رواج است، اما قطعا به زودی در خودروهای تولیدی جدید مشاهده خواهیم کرد. این تکنولوژی، تقریبا با تمامی دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید سازگار است. هرچند که برای تلفن های همراه اپل با محدودیت هایی روبرو است. با این تکنولوژی، می توانید تلفن همراه خود را، بدون اتصال کابل، شارژ کنید.

 

4- دوربین های پشتیبان یا Back-up cameras

این تکنولوژی، به عنوان یکی از مهم ترین ابداعات ثبت شده در صنعت خودروسازی است. تصادفات و خطر آفرینی هایی که از عقب یک خودرو ایجاد می شوند، سبب شد تا این دوربین های موسوم به دوربین پشتیبان، جایگزین نسل قدیم خود یعنی همان دوربین های عقب شوند. البته این دو با یکدیگر از تفاوت های عمده ای برخوردار هستند. در این دوربین ها، تصویر به صورت افق نمایش داده می شود تا آن تصویر، شبیه به آینه برای راننده قابل نمایش باشد. این دوربین ها برای خودروهای بزرگ و شاسی بلند نیز بسیار کاربردی است. قابلیت دید در شب نیز از جمله ویژگی های دیگر این دوربین هاست.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین