لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

تاریخچه ی اولین کارواش ها در جهان

زمانی که اولین خودروهای تولید شده در اوایل قرن 20، از رده خارج شدند، برخی از افراد به این فکر افتادند که می توان آن ها را تمیز و تعمیر نمود و مجددا از آن ها استفاده کرد. این ایده را می توان نقطه ی شروع راه اندازی کارواش ها در شهر دانست.

اولین و مهمترین

در سال 1914، اولین کارگاه شست و شوی خودرو در ایالت میشیگان آمریکا ایجاد شد. در این کارگاه، شست و شو به صورت دستی و توسط کارگران انجام می گرفت، تقریبا زمان زیادی برای شستن هر خودرو صرف می شد. البته تنها افراد ثروتمند بودند که پا به این کارواش ها می گذاشتند. در واقع، شستن خودرو در کارواش، امری لوکس محسوب می شد. این کارواش، سرآغازی بود تا در 20 سال بعد، موجب ایجاد کارواش ها در سایر شهرها و کشورها شود.

سال 1930، سالی که کارواش های خودکار شکل گرفت

سال 1930، سالی بود که برای اولین بار و آن هم در اروپا، دستگاه های شست و شوی اتوماتیک و نیمه اتوماتیک وارد این عرصه شد و به عنوان جایگزینی برای کارواش های سنتی ( که در آن، شست و شو به صورت دستی صورت می گرفت) مطرح شد. در این دهه، دستگاه ها روز به روز به تجهزاتی مانند اسپری صابون، برس اتوماتیک و سیستم های فشار باد با قدرت 50 اسب بخار، مجهز شدند.

 

سال 1955

دهه 1950 را می توان دوران طلایی در عرصه ی فعالیت کارواش ها دانست. در این سال ها، افرادی مانند "دن هانا" ( کارآفرین آمریکایی)، به جهت گسترش فعالیت شان در زمینه کارواش، تبدیل به یک امپراتوری شدند. البته این دوران با پیشرفت و توسعه روز افزون تکنولوژی نیز همراه بود. همین امر سبب شده بود که تعداد فعالان بازار کارواش، روز به روز زیادتر شود. همین مسئله، گروهی از مدیران صنعت کارواش را بر آن داشت تا با یکدیگر متحد شده و در نهایت بر سر شکل گیری یک انجمن بزرگ کارواش، توافق کنند. این انجمن ادامه یافت تا اینکه امروزه تبدیل به انجمن بین المللی کارواش (ICA) شد.

 

سال های 1960

در اوایل دهه 1960، سیستم کارواش نیز مجددا به روز شد و نسل جدیدی از کارواش ها مطرح شدند. کارواش های جدید، مجهز به سیستم های کاملا اتوماتیک شده و تقریبا تبدیل شدند به آنچه که امروزه آن ها را مشاهده می کنیم. یعنی کارواش هایی کاملا اتوماتیک، دوستدار محیط زیست، مجهز به  اصطکاک پارچه نرم، نوار نقاله ، غلطک ها و سایر موارد دیگر. در این زمان بود که این تکنولوژی در ژاپن نیز شروع به کار کرد.

 

سالهای بعد از 1990 – کارواش های مدرن

با وجود اینکه اقتصاد جهانی در این سال ها دچار رکود شد و این رکود، در صنایع وابسته به خودرو نیز بی تاثیر نبود، اما همچنان این صنف از مشاغل به کار خود ادامه دادند. طبق اعلام انجمن جهانی کارواش (ICA)، چیزی در حدود 22 هزار کارواش با 500 هزار کارگر در جهان مشغول به کار بودند. در دوره ی اخیر، ماشین های کارواشی تحت عناوین Automatic Touch Free  و  Manual Car Wash تولید شدند که خودروها را با بهترین کیفیت و در عرض کمتر از 10 دقیقه شسته و تمیز می کنند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین