لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :1 دقيقه

کنترل فشار باد تایرها از داخل کابین

توجه به نکات سرویس و نگه داری در خودرو باعث طول عمر بیشتر قطعات و همچنین کاهش استهلاک خودرو می‌شود. یکی از مواردی که تاثیر زیادی در نوع رانندگی و حتی مصرف سوخت خودرو دارد تنظیم بودن میزان بادتایرها است. تنظیم بودن باد تایرها نکته مهمی است. شاید بسیاری از رانندگان سالی یکبار هم برای تنظیم باد خود کاری انجام ندهند. اما این موضوع را باید بدانید که حداقل هر 2ماه یکبار باد تایرهای خودرویتان را تنظیم کنید. این موضوع بسیار مهم است زیرا در صورت تنظیم نبودن فشار تایرها امکان افزایش حادثه برای خودرو بیشتر می‌شود. بخصوص خودروهایی که در جاده‌ها و با سرعت بالا در حرکت هستند. تنظیم نبودن فشار تایرها نیز باعث می‌شود طول عمر لاستیک‌ها کمتر شود.

با پیشرفت تکنولوژی شرکت‌‌های خودروسازی از سیستم کنترل فشار باد تایرها (TPMS) در خودروهای تولیدی خود استفاده می‌کنند. این سیستم مخفف عبارت Tire Pressure Monitoring System است که میزان فشار داخل تایرهای خودرو را مشخص می‌کند. البته برخی از این سیستم‌ها نیز میزان دمای تایرها را هم مشخص می‌کنند. در این سیستم سنسورهایی در داخل تایر تعبیه شده که میزان فشار درون تایر و دما را مدام اندازه گیری می‌کند. درصورتی که میزان باد تایر و دما از حداستاندارد تغییر کند به وسیله امواج رادیویی اخطاری برروی صفحه کیلومتر ظاهر می‌شود. همچنین راننده می‌تواند در زمان‌های مختلف میزان دما و فشار تایرها را توسط این حسگرها برروی صفحه کیلومتر خودرو چک کند.

برخی شرکت‌های خودروسازی این سیستم را با علایم اختصاصی خود معرفی می‌کنند. برای مثال پورشه این سیستم را با نام PTM که مخفف Porsche Tire Pressure Monitoring است در خودروهایش استفاده می‌کند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین