لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :1 دقيقه

تایرهای ران‌فلت و عملکرد آن‌ها

در حال حرکت هستید و ناگهان خودروی شما به سمت چپ یا راست متمایل می‌شود. بله لاستیک خودرو پنچر شده و جز تعویض لاستیک راه دیگری وجود ندارد. اگر لاستیک ران فلت برروی چرخ‌های خودرویتان بود به چنین مشکلی برنمی‌خوردید و حداقل می‌توانستید مسافتی معادل 80کیلومتر را با حداکثر سرعت 80کیلومتر درساعت طی کنید. این یکی از ویژگی‌های تایرهای ران فلت است. تایرهای Run Flat در بسیاری از خودروهای امروزی نظیر مرسدس‌بنز آئودی و ب‌ ام‌ و مورد استفاده قرار می‌گیرد. این لاستیک‌ها ضدپنچری هستند. اگر هم پنچر شوند به خاطر مواد بکار رفته درون آنها می‌توان مسافتی معادل 80 کیلومتر را با آن طی کرد.

یکی از ویژگی‌های استفاده از تایرهای ران‌فلت حذف لاستیک زاپاس در خودرو است. در خودروهایی که مجهز به تایرهای ران‌فلت هستند به خاطر ویژگی ضدپنچری می‌توان چرخ پنجم را حذف کرد. این موضوع در بحث کاهش وزن و ایجاد فضای بیشتر در صندوق بار نیز بی‌تاثیر نخواهد بود. از دیگر ویژگی‌های تایر ران‌فلت امکان رانندگی با آن است. درصورت پنچر شدن تایر شما می‌توانید مسیر طولانی را با سرعت کمتر از 80 کیلومتر طی کنید حتی اگر سرعت را کمتر از 70 کیلومتر برسانید می‌توانید مسافت بیش از 100 کیلومتر را طی کنید. درون لاستیک‌های ران فلت یک لایه داخلی وجود دارد زمانی که تایر پنچر شود قسمت سوراخ شده به سرعت توسط این لایه محافظتی پر می‌شود و از خروج بادتایر جلوگیری می‌شود.

البته تایرهای ران فلت درکنار این حسن‌ها دارای ضعف‌هایی هم هستند. از آنجایی که تایرهای ران‌فلت دارای جنس سخت‌تری نسبت به تایرهای معمولی هستند به همین خاطر سواری آنها تاحدی خشک و سفت است. تایرهای‌ ران‌فلت سواری پرسرصدا و نسبتا کوبنده‌ای را به همراه دارد. وزن آنها نیز کمی بیشتر از تایرهای معمولی است و فرآیند پنچرگیری سخت‌تری دارند. ضمن آنکه تایرهای ران‌فلت گران قیمت‌تر از تایرهای معمولی هستند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین