لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

Oride ، نرم افزاری برای امنیت بیشتر در اسنپ و تپسی

گاهی اوقات، برخی استفاده کنندگان از نرم افزارهای حمل و نقل شهری مانند اسنپ ( Snap) یا تپسی (Tap30) می خواهند تا اطلاعات سفر آن ها نزد خودشان محفوظ بماند و کسی از اینکه آن ها به کجا رفتند و یا اینکه قصد سفر به کجا را دارند، با خبر نشود. حتی گاهی مسافران تمایل دارند تا اطلاعات سفر آن ها از کنترل شرکت پشتیبانی نرم افزار نیز پوشیده باشد. موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان در سوئیس، نرم افزاری با نام " او راید" (Oride) تولید کرده تا این امکان را برای مسافران فراهم کند. 

زمانی که شما از نرم افزار های حمل و نقل خصوصی مانند اسنپ (Snap)، تپسی (Tap30) و غیره استفاده می کنید، هنگام درخواست، به آن ها اعلام می کنید که کجا هستید و کجا می خواهید بروید. اگر این شرکت ها صرفا به این اطلاعات بسنده کنند و اطلاعات شخصی شما را نخواهند، مشکلی نیست. اما برخی از این شرکت ها اعتبار و سابقه ی خوبی در مورد حفظ و رعایت اطلاعات شخصی ندارند. به همین دلیل تیم تحقیقاتی "موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان در سوئیس"، تکنولوژی جدیدی برای نرم افزارهای حمل نقل خصوصی طراحی کرده اند که تمامی اطلاعات سفر شما را رمز گذاری می کند و این اطلاعات حتی برای طراحان نرم افزار نیز حالت پنهان دارد.

محققان نام این نرم افزار را ORide که مخفف "Obvious Ride " یا "سواری آشکار" است، گذاشتند. چرا که، تنها مسافر و راننده ای که انتخاب شده است، اطلاعات سفر را می دانند. زمانی که شما می خواهید از این نرم افزار استفاده کنید و درخواست سفر کنید، این نرم افزار اطلاعات محل شما و تمامی رانندگان در محدوده ی اطراف شما را به صورت رمزگذاری شده دریافت می کند. بعد از انتخاب راننده، " او راید" ORide اطلاعات شما را به راننده و اطلاعات راننده را به شما ارسال می کند. تنها اطلاعاتی که این شرکت حمل نقل خصوصی مشاهده می کند، مسافت طی شده و هزینه ی سفر است که از این اطلاعات برای محاسبه ی سهم خود از سفر استفاده می کند.

نرم افزاری مانند ORide مانع ورود افراد و کمپانی های حمل و نقل خصوصی به حریم شخصی می شود. برای مثال شرکت "اوبر" ( یک شرکت آمریکایی در زمینه حمل و نقل مسافر که مانند اسنپ عمل می کند) از طریق نرم افزاری به نام گوود ویو (God View) به کارمندان خود اجازه ی دسترسی به مشخصات مشتریان را می دهد. "جان پیر هاباکس" یکی از اعضای شرکت " او راید" درباره ی این تکنولوژی می گوید:" این نرم افزار نیز تقریبا مانند سایر نرم افزار های دیگر برای حمل و نقل خصوصی کار می کند و شما می توانید هزینه ی سفرتان را به صورت نقدی یا اعتباری پرداخت کنید. نکته ی دیگر این است که این سیستم به این صورت طراحی شده تا سفر شما به صورت ناشناس انجام شود و دسترسی به اطلاعات ردیابی مسافران و مسیرهای رانندگان را بسیار دشوار کرده است.

در این نرم افزار، زمانی که بخواهید تا یک سواری یا تاکسی درخواست کنید، از همان زمان، رمزگذاری اطلاعات شما شروع می شود. این رمزگذاری، به اندازه چند هزارم ثانیه بر جستجو و انتخاب خودروی سواری اضافه می کند، که مطمئنا چند هزارم ثانیه در درخواست مسافران خللی ایجاد نخواهد کرد.

البته این سیستم هنوز مشکلاتی نیز دارد و هر شرکتی که بخواهد از این تکنولوژی استفاده کند باید تغییراتی را بر روی آن اعمال کند. در زمان تست این نرم افزار در سیستم تاکسیرانی نیویورک، مشکلی که نرم افزار " او راید" (Oride) داشت این بود که لزوما نزدیکترین رانندگان به فرد را پیدا نمی کرد. رفع این مشکل می تواند در کاهش زمان جستجو و انتخاب تاکسی یا سواری مورد نظر کمک نماید.

"جان پیر هاباکس" همچنین در مورد دلیل استفاده از این تکنولوژی توسط سایر شرکت های حمل و نقل خصوصی می گوید: " حمل و نقل خصوصی، امروزه دارای بازار پر رقابتی است و هر شرکت باید مزیتی را ایجاد کند تا مشتریان را به سمت خود سوق دهد. پنهان کردن اطلاعات مسافران می تواند موجب جلب اعتماد مشتریان شده و این امر به درآمد بیشتر شرکت بیانجامد."

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین