لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

حراج خودروی استون مارتین DBR1 با قیمت پایه ی 15.4 میلیون دلار

قرار است خودروی استون مارتین DBR1 در یک حراجی به فروش گذاشته شود. استون مارتین DBR1، خودرویی نادر، زیبا و گران قیمت است. به طوری که " شرکت برگزار کننده مزایده و حراجی راب مایرز" ( RM Sotheby’s) این خودرو را " مهم ترین استون مارتین تولید شده" نامیده است. البته باید گفت که استون مارتین DBR1 به منظور تصاحب این عنوان، رقابت تنگاتنگی را با دیگر خودروهای استون مارتین مثل DB4GT و DB5 دارد. هرچند شاید این خودرو از نظر زیبایی و جذابیت، در مقایسه با دو خودروی دیگر، برتر نباشد اما از نظر سوابق و عناوین دست یافته در مسابقات، جایگاه برتری دارد. نکته ای که در ارزیابی یک خودروی کلاسیک مهم می باشد ، سوابق آن و عناوینی است که در مسابقات به دست آورده و به همین دلیل است که " شرکت برگزار کننده مزایده و حراجی راب مایرز" ( RM Sotheby’s) این خودرو را به عنوان مهم ترین استون مارتین انتخاب کرده است.

اگر بخواهیم خیلی ساده در مورد تولید این خودرو سخن بگوییم، باید گفت که استون مارتین DBR1 به عنوان خودرویی در حد و اندازه ی خودروهایی مانند فراری 250 GTO و مرسدس بنز 300 SLR بود که با هدف شرکت در مسابقات و برنده شدن در آن ها، تولید شد که البته در این عرصه موفقیت هایی نیز کسب کرد.

هر 5 دستگاه استون مارتین DBR1 تولید شده، توانست رتبه برتر مسابقات لومان فرانسه (Le Mans)، گود وود انگلیس (Goodwood)، نوربرگرینگ آلمان (The Nurburgring and Spa) و مسابقات جهانی در سال 1959 (1959 Constructor’s Championship)  را کسب کند.

این خودرو مجهز به پیشرانه ی 3.0 لیتری 6 سیلندر بوده که توانایی تولید 300 اسب بخار قدرت را دارد. همچنین یک جعبه دنده ی 5 سرعته به آن کوپل شده و دیسک های ترمز آن نیز از نوع Garling است. وجود این امکانات در این خودرو، استون مارتین DBR1 را به یکی از پیشرفته ترین خودرو های دوران خود مبدل کرده بود.

خودرویی که قرار است در حراجی به فروش برسد، اولین نسخه ی استون مارتینی از نسخه DBR1 است که افراد شاخص و مهمی همچون کارول شلبی (راننده فرمول یک آمریکایی)، جک برابام (راننده استرالیایی فرمول یک) و استرلینگ ماس (راننده اهل بریتانیا) را در پشت فرمان خود دیده است. " استرلینگ ماس"، با این خودرو در مسابقه ی Nurburgring 1000 به مقام اول نائل شد.

پیش بینی می شود که این استون مارتین نادر، مورد پسند بسیاری از تماشاگران کلکسیونرهای خودروهای کلاسیک قرار خواهد گرفت و انتظار می رود قیمت فروش این خودرو به 20 میلیون دلار نیز برسد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین