لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

ماجرای هوندا Civic Si و قدرت تولیدی آن

از زمان انتشار مشخصات کامل خودروی Honda Civic Si مدل 2018، انتظارات طرفداران در مورد افزایش قدرت تولیدی خودروی مدل جدید محقق نشد. این مدل، همانند مدل قبلی تنها قادر به تولید 205 اسب بخار قدرت خواهد بود.

کمپانی هوندا می توانست با افزایش قدرت تولیدی خودروی جدید Si، اختلاف زیاد بین دو مدل Si و R را کاهش دهد که البته چنین امری اتفاق نیافتاد. هرچند در مدل جدید صرفا شاهد افزایش گشتاور هستیم که آن هم به سبب استفاده از پیشرانه ی 1.5 لیتری جدید در این خودرو است.

در این رابطه، کمپانی هوندا علت عدم افزایش قدرت این خودرو را بیان کرد. "راب کئوگ" ، مدیر ارشد بخش فروش هوندا، در این باره می گوید:" مدل 2018 خودروی Civic Si قابلیت تیونینگ و افزایش قدرت موتور را دارد. می توان گفت «حفظ کیفیت بالای پیشرانه ی استفاده شده در این مدل»، از دلایل اصلی عدم افزایش توانایی تولید این خودرو نسبت به مدل قبلی است. هدف کمپانی هوندا از تولید پیشرانه، تضمین کیفیت و عمر مفید بالای چند صد هزار مایل است. به همین دلیل ما کیفیت این پیشرانه را به قدرت تولیدی بیشتر ترجیح دادیم.

 اگرچه این توجیه از مدیر ارشد بخش فروش هوندا منطقی به نظر می رسد اما یکی از پیشنهادهای موجود برای بهبود قدرت مدل 2018 استفاده از پیشرانه ی 2.0 لیتری نسخه مدل R است. البته در پاسخ به این پیشنهاد باید گفت در صورت استفاده از پیشرانه ی 2.0 لیتری نسخه مدل R،  قیمت این خودرو طبق اعلام هوندا تا 30 هزار دلار افزایش را تجربه می کرد. با این وجود، شایعاتی نیز مبنی بر معرفی یک مدل جدید برای پوشش اختلاف بین مدل های Si و R به نظر می رسد و تاکنون خبری در ارتباط با رد این شایعه از کمپانی هوندا اعلام نشده است.

اینکه کمپانی هوندا کیفیت پیشرانه های استفاده شده در خودروها را فدای دستیابی به قدرت بیشتر نمی کند، خبر خوبی برای همه است اما ادعای این کمپانی در مورد افزایش 5 هزار دلاری قیمت خودرو به دلیل استفاده از پیشرانه ی 2.0 لیتری به جای پیشرانه ی 1.5 لیتری کمی بحث برانگیز به نظر می رسد. چراکه کمپانی فورد توانسته است با قیمتی در حدود 1200 دلار پیشرانه ی 1.5 لیتری را به پیشرانه ی 2.0 لیتری ارتقا دهد. سایر رقیبان هوندا Civic Si نظیر Focus ST و Subaru WRX نیز قدرت تولیدی بالای 250 اسب بخار به دلیل استفاده از پیشرانه های 2.0 لیتری دارند. گفتنی است که این پیشرانه ها از نظر کیفیت نیز هیچ مشکلی ندارند و در این بین تنها کمپانی هوندا، همچنان از پیشرانه ی 1.5 لیتری استفاده می کند. البته این طور مقایسه ها بیشتر شبیه به قیاس سیب و پرتقال است. به همین دلیل باید فرصت کافی را به تیونرها و کمپانی هوندا بدهیم تا راه حل بهینه ی استفاده از پیشرانه ی 2.0 لیتری در این خودرو را بدست آورند.

هوندا Civic Si مدل 2018 با تغییراتی که داشته است با قیمت 25 هزار دلار در بازارهای جهانی به فروش خواهد رفت. از مهم ترین ویژگی های مدل جدید این خودرو می توان به کاهش وزن، افزایش گشتاور تولیدی و افزایش سرعت آن اشاره کرد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین