لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

تعداد خودروهای الکتریکی در دنیا به بیش از 2 میلیون دستگاه رسید

بر اساس اعلام سازمان جهانی انرژی (IEA)، در سال گذشته تعداد خودروهای الکتریکی موجود در خیابان های سراسر دنیا به رکورد 2 میلیون دستگاه رسید. با این وجود آمار، بر اساس ادعای این سازمان برای کاهش روند گرم شدن زمین، باید تعداد این خودروها بسیار بیشتر از این عدد اعلام شود.

بر اساس گزارش سازمان جهانی انرژی در سال 2015 تعداد خودروهای الکترونیک اعم از اتومبیل های دارای باتری، هیبریدی الکتریکی و یا سلول های سوختی الکتریکی، برابر با 1 میلیون دستگاه بوده است. اگرچه تعداد این خودرو ها در پایان سال قبل دو برابر شد، اما همچنان در بازار های جهانی سهم فروش خودروهای الکتریکی، تنها 0.2 از فروش کل است. IEA در این باره می گوید:« هنوز راه طولانی برای رسیدن به تعداد مورد نظر از خودروهای الکتریکی، در پیش است تا بتواند سهم مهمی در کاهش انتشار گاز های گلخانه ای داشته باشد. برای آنکه بتوانیم میزان افزایش دما در کره ی زمین را تا پایان این قرن به زیر 2 درجه ی سلسیوس نگه داریم، باید تعداد خودروهای الکتریکی در دنیا را تا پایان سال 2040 به بیش از 600 میلیون دستگاه برسانیم».

بازار خودروهای الکتریکی تنها در برخی از کشور ها متمرکز است. بر اساس آمار جهانی ، 95 درصد از خودروهای الکتریکی در ده کشور چین، آمریکا، ژاپن، کانادا، نروژ، انگلستان، فرانسه، آلمان، هلند و سوئد به فروش می رسد. کشور چین، در سال گذشته توانست عنوان برترین کشور در استفاده از خودروهای الکتریکی را از آن خود کند و در این امر از آمریکا نیز پیشی گیرد. جالب توجه است که در حدود یک سوم از خودروهای الکتریکی تولید شده، در چین به فروش می رسند.

بعد از سال 2009، با وجود کاهش قیمت باتری های به کار رفته در این اتومبیل ها، اما کماکان این باتری ها به عنوان یکی از اجزاء گران قیمت خودروهای الکتریکی به حساب می آیند. به همین دلیل برای تشویق مردم جهان به خرید این دست از خودروها، در زمینه ی مالیات و سایر خرجهای این خودرو باید کمک های لازم صورت گیرد و از خرج های متفرقه معافیت وجود داشته باشد. در این صورت خواهد بود که از نظر قیمت، توانایی رقابت با خودروهای احتراق داخل را پیدا خواهند کرد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین