لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

آزمایش های مخفیانه بر روی بی ام و Z5

در ژانویه ی سال 2013 کمپانی های بی ام و و تویوتا به صورت رسمی سند همکاری با یکدیگر را امضا کردند. از این تاریخ به بعد اخبار فراوانی در مورد بهبود Toyota Supra و تولید نسل جدید BMW Z4  به گوش می رسید. اکثر این اخبار حاکی از عرضه نسل جدید خودروی Z4 بوده که بنابر ادعای برخی خبرگزاری ها این خودرو با نام Z5 جایگزین  Z4 خواهد شد. بعد از گذشت سه سال از این گمانه زنی ها، چندین تصویر از ظاهر خودروی جدید Z5 منتشر شده است. یکی از خبرنگاران، این رودستر را در زمان تست کردن آن در آب و هوای سرد رویت کرده بود و با توجه به گفته های این شخص، کمپانی بی ام و مدت تقریبا زیادی را برای تولید خودروی Z5 صرف کرده است.

طراحی جدید این رودستر، باعث می شود تا نسبت به Z4، اسپرت تر به نظر برسد. همچنین انتظار می رود تا کمپانی بی ام و در اواخر سال 2017 از خودروی Z5 رونمایی کند. از طرفی انتظار می رود نسخه ی تغییر یافته ی Toyota Supra با ظاهری کاملا جدید و متفاوت از نسخه ی قبلی در اواخر همین سال به بازار معرفی شود. از تاریخ 19 ژانویه سال 2016 که اولین تست بر روی Z5 صورت گرفت، که تاکنون بیش از هفت مورد تست بر روی این خودرو گزارش شده است.

از آنجایی که این خودرو هنوز به صورت رسمی معرفی نشده است، اطلاعات دقیقی در دست نیست اما بر اساس برخی از عکس ها و اخبار منتشر شده می توان راجع به آن حدس هایی زد. رودستر جدید بی ام و، به جهت اسپرت بودن می تواند جایگزین خوبی برای Z4 باشد. خودروی جدید بی ام و، علاوه بر طول و عرض بیشتر نسبت به Z4، دارای ارتفاع رانندگی پایین تری است. از دیگر ویژگی های ظاهری بارز Z5، می توان به داشتن سقف نرم به جای سقف فلزی تاشو اشاره کرد.

دماغه ی خودرو در این رودستر جدید در ارتفاع پایین تری قرار دارد. همچنین از گریل های بزرگتر در این خودرو استفاده شده که این دو عامل باعث خشن تر و اسپرت تر شدن ظاهر Z5 نسبت به Z4 شود. بزرگتر شدن چراغ های اصلی جلو، حاکی از تغییرات کلی کمپانی بی ام و در این خودرو است. اطلاعات از قسمت عقب خودرو چندان گویا نیست، چرا که تمامی اجزا در هنگام تست ها به خوبی پوشانده شده بودند.

در تصاویر محدودی که از داخل کابین داریم به این نتیجه می رسیم که طراحی آن ترکیبی از اجزای قدیمی و جدید است. برای مثال سیستم اطلاعات- سرگرمی و سرعت سنج ها مشابه نسخه سری 3 مدل 2016  و سیستم نمایش آن، دریچه های تهویه و سیستم صوتی کمی قدیمی به نظر می رسند.

پیشرانه های در نظر گرفته شده برای این خودرو هنوز اعلام نشده اند اما به احتمال زیاد نسخه ی پایه، مجهز به پیشرانه ی توربو 4 سیلندر خواهد بود. احتمالا همین پیشرانه با قدرت خروجی بیشتر در سایر نسخه های این خودرو به کار گرفته خواهد شد. اخبار حاکی از آن است که کمپانی بی ام و احتمالا نسخه ی هیبریدی این خودرو را نیز تولید کند. از طرفی چون Z5 شباهت های زیادی به دوقلوی خود در کمپانی تویوتا دارد و تویوتا در این خودرو از پیشرانه ی هیبریدی استفاده خواهد کرد، پس به احتمال زیاد شاهد نسخه ی هیبریدی در Z5 نیز خواهیم بود. پلت فرم اسپرت Z5 با همکاری کمپانی های بی ام و و تویوتا طراحی و ساخته شده است که البته گفتنی است پلت فرم استفاده شده برای نسخه ی جدید Supra با این پلت فرم تفاوت هایی دارند.

گزینه های مشخص برای جعبه دنده نیز، دستی و یا اتوماتیک دو کلاجه هستند. همچنین انتظار می رود این خودرو دارای دیفرانسیل 4 چرخ باشد. از آنجایی که این خودرو هنوز به صورت رسمی معرفی نشده پس منطقا قیمت رسمی آن نیز هنوز اعلام نشده است. هرچند انتظار می رود تا قیمت نسخه ی پایه ی این خودرو از 55 هزار دلار شروع شود.

اصلی ترین رقیبان Z5 در بازار های جهانی خودروهایی نظیر Mercedes-Benz SLC و Audi TT Roadster خواهند بود. خودروی مرسدس بنز SLC دارای پیشرانه ی 2.0 لیتری 4 سیلندر با قدرت تولیدی 241 اسب بخار، دارای جعبه دنده ی از نوع 9G اتوماتیک است که در نهایت با قیمت 50 هزار دلار در بازار عرضه شده است.

خودروی آئودی TT دارای پیشرانه ی 2.0 لیتری TFSI، که توانایی تولید 220 اسب بخار قدرت و 258 پوند فوت گشتاور را دارد. قیمت فروش این خودرو 46400 دلار اعلام شده است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین