لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

جی تی 570 ستاره ای جنگنده در دنیای موشک ها

اگرچه خودروی مک لارن 570  GT به عنوان نسخه ای از سری اسپرت کمپانی مک لارن شناخته می شود اما این خودرو با توجه به ویژگی هایی که دارد، نسخه ی سوپرلوکس و پیشرفته تری از خودروی 570S محسوب می شود. نسخه ی 570، فارغ از این که این خودرو در کدام سری قرار داشته باشد (S یا GT)، دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. تغییراتی که شرکت Novitec Rosso برای خودروی 570S و شرکت Wheelsandmore برای خودروی 570 GT، پس از فروش خواهند داشت، سبب بهبود سیستم قدرت خواهد شد. به گونه ای که قدرت تولید به 650 اسب بخار و میزان گشتاور تولید شده به 516 پوند فوت ارتقا می یابد.

چون از شرکت Wheelsandmore سخن به میان آمد، باید گفت تمامی تغییرات انجام شده توسط این تیونر آلمانی، پیرامون پیشرانه و چرخ های خودروهای سوپراسپرت است و تنها تغییرات اندکی در ظاهر و داخل کابین ایجاد شده است. از جمله تغییرات می توان به تغییرات بخش سیستم تعلیق نیز اشاره کرد اما از آنجایی که سیستم تعلیق پایه این خودرو عملکردی عالی دارد، تغییرات ایجاد شده در این بخش مربوط به تنظیم ارتفاع کمک فنر ها است تا از وارد شده صدمه به کف خودرو جلوگیری شود. در کل باید گفت که تغییرات تیونر آلمانی Wheelsandmore باعث بهبود خودروی بریتانیایی McLaren 570 GT شده است.

از آنجایی که این تیونر آلمانی معمولا تغییراتی را در ظاهر خودروها ایجاد نمی کند برای خودروی 570 GT نیز این روند ادامه داشته است. این شرکت، به عنوان یکی از بهترین تولید کننده های چرخ های دست ساز در بازار جهانی، در مورد خودروی 570 GT نیز چرخ های 20 و 21 اینچی 6 Sporz2 را پیشنهاد داده است که با تایرهای Continental SportContact پوشیده شده اند.

از آنجایی که این تیونر هیچ تغییراتی را در زمینه ی آیرودینامیک برای این خودرو ارائه نکرده است، صاحبان 570 GT می توانند این تغییرات را توسط تیونر Novitec در خودروی خود ایجاد نمایند. این تیونر علاوه بر اینکه پکیج آیرودینامیکی برای این خودرو ارائه می دهد بلکه اجزای تشکیل دهنده ی این پکیج از جنس فیبر کربن است.

کسانی که به دنبال ظاهری با تغییرات فراوان و شخصی سازی شده هستند، می توانند از نسخه ی MSO این خودرو که توسط خود کمپانی مک لارن تولید شده است، استفاده کنند. این نسخه شامل رنگ سفیدElite Pearl  و پکیج مشکی Black Piano است. از دیگر ویژگی های این نسخه می توان به سقف Electro Chromic ، پنل هایی از جنس فیبر کربن، دریچه های ورودی هوا در جلو، عقب و درها و غیره اشاره کرد.

تیونرهای Wheelsandmore و Novitec هیچ برنامه ای برای شخصی سازی داخل کابین این خودرو ندارند. برای تغییرات داخل کابین نیز باید به سراغ نسخه MSO رفت. نسخه های متفاوتی از شخصی سازی داخل کابین برای این خودرو توسط MSO ارائه شده است که یک نمونه از این شخصی سازی ها در آگوست 2016 به نمایش درآمد. در نسخه MSO از فیبر کربن در کابین، و همچنین از رنگ ها، مواد و روش های متنوعی برای شخصی سازی داخل آن استفاده کرده است. همچنین این نسخه مجهز به سیستم Bowers & Wilkins Hi-Fi با 12 اسپیکر است.

عدم ارائه ی برنامه برای شخصی سازی ظاهر و داخل کابین نقطه ضعفی برای تیونر Wheelsandmore به حساب نمی آید چراکه هدف اصلی این تیونر بهبود سیستم قدرت و چرخ ها است. جهت بهبود سیستم قدرت از یک نرم افزار آلمانی برای خودروهای 570 GT و 570S استفاده می شود. تغییرات ایجاد شده در سیستم قدرت 3.8 لیتری V8 خودروی 570 GT سبب شده تا قدرت خروجی این خودرو به 630 اسب بخار و گشتاور تولیدی آن به 509 پوند فوت ارتقا یابد.

با انجام یک محاسبه ی ساده به این نتیجه می رسیم که تغییرات ایجاد شده باعث افزایش قدرت به اندازه ی 70 اسب بخار و گشتاور به میزان 70 پوند فوت شده است. تغییراتی مانند: سیستم اگزوز کم فشار، تبدیل کننده های کاتالیستی اسپرت و سیستم ECU جدید سبب این افزایش شده است. اگرچه میزان قدرت و گشتاور افزوده شده شاید زیاد به نظر نیاید ولی همین افزایش قدرت و گشتاور باعث شده تا خودروی 570 GT از نظر قدرت خروجی با خودروی مک لارن 650S در یک سطح باشند و حتی گشتاور تولیدی آن از این خودرو نیز بالاتر شود. اگر از نظر زمانی بخواهیم اثرات این تغییرات را بررسی کنیم باید گفت که خودروی تیونینگ شده 570 GT در عرض 3.1 ثانیه می تواند از سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. حداکثر سرعت این خودرو نیز 204 مایل بر ساعت است.

تیونر Novitec نیز برای تیونینگ سیستم قدرت خودروی 570 GT سه مرحله در نظر گرفته است. در مرحله اول، تغییرات ایجاد شده باعث افزایش قدرت خروجی به 622 اسب بخار و گشتاور تولیدی به 499 پوند فوت می شود. در مرحله دوم، استفاده از سیستم اگزوز پیشرفته و نرم افزار Tectonic که منجر به افزایش قدرت به 638 اسب بخار و گشتاور به 507 پوند فوت، و در مرحله سوم، رسیدن قدرت تولیدی به 646 اسب بخار و گشتاور به 510 پوند فوت در دستور کار قرار می گیرد. با استفاده از تیونینگ مرحله ی سه ، 570 GT می تواند در عرض کمتر از 3 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب می گیرد و و تا حداکثر 205 مایل بر ثانیه را براند.

هزینه ی این تغییرات بسته به نوع پکیج های استفاده شده متفاوت است. برای مثال تجهیز خودرو با چرخ های پوشیده شده با تایر های Continental Sport Contact هزینه ای در حدود 10 هزار و 800 دلار تا 12 هزار دلار دارد. هزینه های تجهیز سیستم قدرت نیز بستگی به نوع پکیج دارد. در مجموع هزینه های کل در حدود 40 هزار دلار است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین