لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

مک لارن S 720 دومین سوپر خودروی ساخته ی علم

کمپانی مک لارن از سوپر خودروی جدید خود با نام ۷۲۰S رونمایی کرد که البته قیمت در نظر گرفته شده برای آن ۲۸۵۷۹۴ دلار برآورد شده است. این خودرو از آنچه فکر می کنید سریع‌ تر و راحت ‌تر است. مهم نیست که میزان مهارت رانندگی شما چه اندازه است. تنها کافی است پشت فرمان بنشینید، پدال گاز را فشار دهید و سایر کارها را به ۷۲۰S بسپارید.

McLaren ۷۲۰S اولین سوپر خودرو از نسل ۲ است که جایگزین خودروی ۶۵۰S شده، هرچند که کمپانی مک لارن تصمیم دارد پس از عرضه این خودرو، ۱۵ سوپر خودروی دیگر را تا سال 2022 به بازار عرضه کند. بنابر اعلام کمپانی مک لارن، ۹۱ درصد از قطعات بکار رفته در خودروی ۷۲۰S جدید هستند، اگرچه پیشرانه ی ۴ لیتری تویین توربو V۸ استفاده شده در این خودرو، نسخه بهبود یافته ی پیشرانه ی ۳٫۸ لیتری استفاده شده در خودروی MP۴-۱۲C است.

در خودروی ۷۲۰S از یک سیستم تعلیق جدید الکترونیکی استفاده شده، با وجود این که طراحی این سیستم تعلیق مشابه نمونه موجود در مدل ۶۵۰S هست اما از نظر سخت افزاری تغییراتی مانند کاهش 35 پوندی از وزن آن را در پی داشته است. این سیستم در هر یک از سنسورهای فشار در بالا و پایین دمپرها مجهز به یک شتاب سنج است که نوسانات قسمت‌های مختلف بدنه را به صورت دقیق به مغز الکترونیکی منتقل می‌کند.

بدنه ی این خودرو از فیبر کربنی یک تکه ساخته شده که از نظر طراحی به ساختار Monocage استفاده شده در سوپر خودروی P1 شباهت دارد. این بدنه، نسبت به بدنهی استفاده شده در خودروی ۶۵۰S، ۴۰ پوند سبک‌تر است و همچنین موجب انعطاف بیشتر درها می شود، که این امر در ورود و خروج راحت تر موثر است.

بدنهی این خودور کاملا آیرودینامیک طراحی شده، به طوری که هوا در برخورد به بدنه به سمت دو دریچهی ورودی هوا در دو طرف خودرو سوق داده می‌شود. این دوریچه ها نیز به دو رادیاتور منتهی می‌شوند که در کنار چرخ‌های عقب قرار دارند. در نهایت، بعد از ورود به رادیاتور، از دریچه‌ای دیگری به محیط هدایت می شود. این امر موجب افزایش ۱۵ درصدی بازده خنک کردن نسبت به خودروی ۶۵۰S می‌شود.

در پشت این خودرو یک بالهی کاملا پهن به زاویهی ۳۰ درجه وجود دارد که موجب افزایش نیروی به سمت پایین شده که البته در سرعت‌های بالا کاملا مفید است و به پایداری خودرو کمک می‌کند. این باله در وضعیت ۸۰ درجه مانند یک ترمز هوایی عمل می‌کند و نیز به حفظ تعادل عقب خودرو در ترمزگیری‌های ناگهانی کمک می‌کند.

پیشرانهی استفاده شده در این خودرو شامل سوپرشارژرهای Twin-Scroll به همراه توربین‌هایی از جنس آلیاژ آلومینیوم و تیتانیوم است که این امر به توربوشارژرها کمک می‌کند تا با نهایت سرعت ممکن بچرخند. هدف از همهی این تغییرات، دستیابی به قدرت و گشتاور بیشتر است. پیشرانهی V۸ این خودرو توانایی تولید ۷۱۰ اسب بخار قدرت در دور موتور ۷۰۰۰ rpm و ۵۶۸ پوند فوت گشتاور در دور موتورهای بین ۵۵۰۰ rpm و ۶۵۰۰ rpm را دارد.

بنابر اعلام کمپانی مک لارن، خودروی ۷۲۰ S می‌تواند در عرض ۲٫۸ ثانیه از سرعت ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد و البته مقدار زمان رسیدن خودرو به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت، ۷٫۸ ثانیه ثبت شده است که با این ارقام می‌توان گفت که ۷۲۰S نسبت به رقیب خود یعنی  ۴۸۸Ferrari  ، ۰٫۵ ثانیه سریع‌تر است. حداکثر سرعت ۷۲۰S نیز ۲۱۲ مایل بر ساعت اعلام شده و جعبه دندهی استفاده شده در این خودرو از نوع ۷ سرعتهی ۲ کلاجه می‌باشد.

طراحی زیبای داخل کابین، نور و فضای کافی و دید مناسب به اطراف، به زیبایی این خودرو افزوده است. طراحی داخل، ترکیبی از خودروهای لوکس مدرن و تکنولوژی خودروهای مسابقه‌ای و جنس به کار رفته در این ترکیب شامل فیبر کربنی، Alcantara و مدل‌های مختلفی از چرم Bridge of Weir است. سیستم صوتی بکار رفته در این خودرو از نوع Bowers & Wilkins است.

این خودرو نسبت به سایر خودروهای کمپانی مک لارن توجه بیشتری به راحتی راننده شده است. این خودرو دارای ۳ حالت رانندگی Comfort، Sport و Track می‌باشد. با انتخاب هر یک از این حالت‌ها، تنظیمات مربوط به سیستم تعلیق و پیشرانه به صورت اتوماتیک تنظیم می‌شوند.

نمایشگر آمپر ۷۲۰S  در حالت رانندگی Track، تنها در بالای نمایشگر شمارهی دنده، دور موتور و سرعت را نشان می‌دهد. نمایشگر وسط داشبورد نیز تمایل بیشتری به سمت راننده دارد و رانندگان می‌توانند به راحتی تنظیمات مد نظر خود را از طریق این صفحه نمایش اعمال کنند.

در حالت رانندگی Comfort سیستم تعلیق به نرمی عمل می‌کند و تمامی ضربه‌های وارد به خودرو را خنثی می‌کند. در این حالت افزایش دنده‌ها نیز سریع‌تر و نرم‌تر می‌باشد. در حالت‌های Sport و Track عملکرد سیستم تعلیق سفت‌تر می‌شود و در عوض جعبه دنده و پیشرانه عملکرد سریع تر و پر بازده تری دارند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین