لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

رکوردشکنی مک لارن در پیست Nurburgring آلمان

Nurburgring یکی از پیست های مشهور دنیا با کلی خاطرات و تاریخ جذاب است و همچنان نیز به عنوان یکی از مهیج ترین پیست های دنیا به شمار می رود که سالانه میلیون ها تماشاگر را در خود می بیند. البته این پیست در سال های اخیر به محلی برای تست کردن جدید ترین خودروهای کمپانی های بزرگ خودروسازی تبدیل شده است.

چند هفته پیش ، تیم NextEV از محصول جدید خود به نام Nio EP9 رونمایی کرد که با باتری کار می کند. البته این خبر بعد از معرفی محصول جدید کمپانی مک لارن دیگر جذابیت اولیه را از دست داد. خودروی جدید مک لارن به نام P1 LM توانست یک دور پیست Nurburgring را در عرض 6 دقیقه و 40 ثانیه طی کند و این یعنی ثبت رکوردی جدید در این پیست. این زمان کمترین زمان ثبت شده برای یک خودروی تولیدی کمپانی ( بدون دستکاری توسط تیونینگ کننده ها) در این پیست است. هرچند که نسخه P1 LM را نمی توان چندان نسخه تولیدی دانست.

تنها 5 دستگاه از این خودرو به صورت قراردادی تولید شده است که حتی برای فروش در بازار های جهانی هم موجود نیستند. خودروی P1 LM در واقع نسخه ی تیونینگ شده ی نسخه ی تولیدی توسط کمپانی انگلیسی به نام Lazante Motorsport است. این کمپانی به دلیل برنده شدن در مسابقات  24Hours of Le Mans با خودروی F1 GTR در سال 1995 شهرت جهانی دارد.

از طرف دیگر در خودروی P1 LM از تایر های Pirelli Trofeo استفاده شده است که برای فروش در بازار موجود نیستند و تنها در نسخه های خاص از آنها استفاده می شود. البته با وجود این مسائل ، همچنان باید به کمپانی مک لارن به دلیل تولید خودروی P1 LM تبریک گفت.

البته موارد گفته شده در مورد P1 LM در مورد خودروی Nio EP9 هم صادق است. تنها 6 دستگاه از این خودرو تولید شده است و قرار است 10 دستگاه دیگر نیز تولید شود که همانند P1 LM این دستگاه ها نیز برای فروش در بازار های جهانی موجود نیستند. این خودرو نیز از تایر های کمپانی سازنده استفاده نکرده است و کلا کمپانی های بزرگ برای ثبت رکورد در پیست Nurburgring دست به هر اقدامی می زنند. این اتهام به کمپانی نیسان هم حتی وارد است در حالی که کمپانی لامبورگینی در خودروی Huracan از تایر های اوریجینال و تولیدی برای این خودرو استفاده کرده است.

هرچند بهتر است به جای عنوان "سریع ترین خودروی تولیدی " عنوان "سریع ترین خودرویی که تغییرات زیادی در نسخه ی تولیدی ایجاد شده " استفاده کنیم تا افراد دچار اشتباه نشوند.

البته این داستان ها در مورد پر سرعت ترین خودروی دنیا نیز صادق است. چراکه یک مشتری عادی نمی تواند با خودروی   Bugatti Veyron (که ادعا می شود حداکثر سرعت بین خودروهای تولیدی را دارد) به حداکثر سرعت اعلام شده از سوی کمپانی دست یابد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین