لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

انواع تراکتور در کشاورزی

معرفی تراکتورهایی که کارمان را آسان کرده اند

تراکتور جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین وسایل در صنعت کشاورزی است. وسیله‌ای که با آن بسیاری از امور صنعتی و کشاورزی سهل و آسان شد و صرفه جویی خوبی در زمان شد. با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد ورود وسایل مختلفی در صنایع هستیم. تراکتور نیز یکی از همین وسایل است که قدمت آن بیش از 100 سال است. اما تراکتور یک کاربرد ندارد. در دنیای امروزی کاربرد تراکتور بسیار متفاوت و فراوان شده است. تراکتورهای تولید شده در دنیا دارای پارامتر‌های متفاوتی نظیر اندازه قدرت و طرح هستند. به همین خاطر در بازارهای جهانی تراکتورهای متفاوتی را می‌توان مشاهده کرد که دارای کارایی و ویژگی‌های متفاوتی هستند. نوع شاسی و نوع کاربرد استفاده نیز از جمله موارد مهم در طبقه بندی تراکتورها می‌باشد.

در بازار دونوع تراکتور بر اساس خاصیت کششی بودن وجود دارد یکی تراکتورهای چرخ‌دار و دیگری تراکتورهای زنجیره‌ای است. پیشرفته‌ترین و متفاوت‌ترین تکنولوژی را می‌توان در تراکتورهای چرخ‌دار در بخش کشاورزی یافت. این تراکتورها نیز به صورت 3چرخ و 4چرخ تولید می‌شوند. تراکتورهای چهارچرخ نیز قسمت بندی مختلفی دارند. تراکتور چهارچرخ معمولی چهار چرخ محرک چهار متحرک محرک با چرخ‌های کوچک جلو چهار چرخ محرک با چرخ‌های بزرگ و هم اندازه مدل‌های مختلف برای تراکتورهای چهارچرخ به حساب می‌آیند.
 تراکتورهای زنجیره‌ای نیز بسیار مورد استفاده کشاورزان و صنعتگران قرار گرفته است. از این تراکتور بیشتر برای کاهش فشار برروی خاک و بالا رفتن کشش در زمین‌های نرم که دارای مقاوت کمی هستند استفاده می‌شود. ضمن آنکه می‌توان از تراکتور زنجیره‌ای در زمین‌های مرطوب و باتلاقی نیز استفاده کرد. برای استفاده در مناطق ناهموار و تپه‌ای و زمین‌های دارای شیب تند نیز می‌توان برروی این تراکتورها حساب ویژه‌ای باز کرد. در تمامی این زمین‌ها چرخ‌های تراکتورهای استاندارد با اشکال روبرو خواهند شد ولی پایداری چرخ‌های تراکتور زنجیره‌ای بیشتر است. اگر از خریداران این دسته تراکتورها هستید می‌توانید از آن در باغ‌های میوه و بیشه‌زارها ایجاد استخرهای ذخیره سازی آب در مزرعه تعمیر جاده ایجاد نهرهای انتقال آب عملیات خاکبرداری و تسطیح زمین‌های زراعی به خصوص مزارع آبی و پاک کردن و احیای زمین استفاد کنید.در کنار این تقسیم بندی می‌توان تراکتورها را به 8 دسته مختلف از نظر کاربرد و کارایی تقسیم کرد. تراکتورهای عمومی یا همان خدماتی تراکتورهای همه کاره یا ردیف کار تراکتورهای شاسی بلند که به آنها پابلند نیز گفته می‌ شود تراکتورهای باغی تراکتورهای صنعتی تراکتورهای یونیورسال تراکتورهای دوچرخ یا همان تیلرهای موتوری و در اخر تراکتورهای باغچه‌ای که در بازار به عنوان تراکتورهای چمن‌زن هم معروف هستند.

تراکتورهای عمومی که به عنوان مدل‌های خدماتی هم شناخته می‌شوند همانند تراکتورهای چهارچرخ هستند با این تفاوت که اکثرا امکان دارد فاصله بین دو محور جلو و عقب ثابت یا قابلیت تنظیم داشته باشد. از تراکتورهای همه کاره یا همان ردیف‌کار نیز در کارهای مزرعه و عملیات کاشت و وجین و سله شکنی در مزراعی که اندازه‌ی آنها متوسط است استفاده می‌شود.

تراکتورهای پابلند یا شاسی بلند دارای ویژگی تنظیم ارتفاع دارند و فاصله زیادی از سطح زمین دارند. این ویژگی آنها در کنار عریض بودنشان باعث شده تا برای عملیات‌هایی نظیر وجین کاری و سله شکنی محصولاتی مانند نیشکر مورد استفاده قرار گیرند. تراکتورهای باغی بیشتر برای باغ‌ها بیشه زارها و تاکستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنهم بخاطر خصوصیت‌های ویژه‌ای که برای باغ‌ها دارند. البته در مواردی که فاصله بین درختان زیاد باشد و شاخه‌ها بلند تقریبا از هر نوع تراکتوری می‌توان استفاده کرد. تراکتورهای باغی نیز در دو نوع زنجیری و چرخ‌دار هستند.

برای جابجایی و حمل وسایل سنگین نیز می‌توان برروی تراکتورهای صنعتی حساب ویژه‌ای باز نمود. ابعاد و اندازه تراکتورهای صنعتی بسیار متفاوت و مختلف است. می‌توان از این تراکتورها در فرودگاه‌ها کارخانجات و کارگاه‌های صنعتی بزرگ نیز استفاده کرد. حتی می‌توان برروی این تراکتورها‌ دستگاه‌های بالابر حفاری و وسایل از این قبیل را سوار کرد. در بعضی مواقع هم می‌توان از این تراکتورها در کشاورزی استفاده کرد.

نوع دیگری از تراکتورهای مدل‌های یونیورسال است. تراکتورهایی که می‌توان به کمک آنها هم در بخش تولید توان و هم در بخش جابجایی و حمل و نقل از آن استفاده کرد. از این تراکتور می‌توان برای جابجایی ماشین ذرت چین برداشت علوفه سیلو و کمباین نیز استفاده کرد.

برای انجام کارهای مختلف در باغ‌های کوچک و باغچه‌ها می‌توانید از تراکتورهای مخصوص باغ نیز استفاده کنید. تراکتورهای باغچه‌ای که حدود 8تا 25 اسب بخار قدرت دارند قابلیت انجام کارهایی نظیر خاک برداری حفر گودال برش چوب و ... را دارند. تراکتورهای باغی یا همان باغچه‌ای از نوع چهارچرخ کوچ هستند.

تراکتورهایی هم هستند که به وسیله دست هدایت و کنترل می‌شوند و از نظر جثه و ابعاد خیلی بزرگ نیستند و دارای دوچرخ محرک می‌باشند. نام این تراکتورهای دوچرخ تیلری‌های موتوری یا همان تراکتورهای دستی است. تراکتورها نیز از نظر شاسی یا همان قاب نیز به سه دسته باشاسی نیمه شاسی و بدون شاسی تقسیم می‌شوند. در تراکتورهایی که دارای شاسی هستند قسمتی به نام قاب یا شاسی وجود دارد که به عنوان بخش حمایت کننده است. در تراکتورهای نیم شاسی نیز دو تیرک یا محور طولی قرار دارد که بخش‌هایی از بدنه موتور و جعبه دنده و محفظه کلاچ متصل هستند. این اتصالات به صورت مهره و پیچ صورت می‌گیرد. اما در تراکتورهای بدون شاسی همانطور که از نامشان پیداست هیچ گونه بخش اتصال کننده‌ای ندارند. این تراکتورها دارای بدنه‌ای به صورت یکپارچه هستند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین