لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

BMW M8 هنوز هم در مسیر برای 2019؟

زمانی که کمپانی بی ام و برای اولین بار  در سال 1989 سری 8 را معرفی کرد، کلاس خودروهای لوکس متحول شد چراکه یک خودروی زیبا، یکتا و مجهز به تکنولوژی های متعدد به این کلاس اضافه شد. قیمت بالای سوخت در دهه 1990 دلیلی شد تا این کمپانی نتواند بیش از 30000 دستگاه سری 8 را تا سال 1999 بفروشد و در نهایت همان سال به عنوان آخرین سال فروش این خودرو بود. تقریبا بعد از دودهه وقفه در تولید سری 8، کمپانی بی ام و تصمیم بر ادامه تولید این سری از خودروهای خود گرفت. بعد از معرفی یک نسخه کانسپت و نمونه در سال 2017، تصاویری از خودروی M8 را منتشر کرد و قرار شد تا در سال 2018 به بازار عرضه شود.

کمپانی بی ام و قصد دارد تا با معرفی سری جدید M8 ، ناکامی های سری 8 در دهه ی 90 را جبران کند. با توجه به اینکه کمپانی مرسدس بنز با داشتن نسخه ی AMG و کمپانی بنتلی با عرضه نسخه ی GT قدم های بزرگی در جهت تحت تاثیر قرار دادن بازار خودروهای لوکس برداشته­ اند، به همین منظور کمپانی بی ام و برای آنکه بتواند با این رقیبان رقابت کند نیازمند تولید سری 8 و در کنار آن نسخه ی M8 می باشد.

بر اساس تصاویری از خودروی نسخه ی آزمایشی M8 توسط خبرنگاران منتشر شده، مشخص شده است که طراحی این خودرو نسبت به نسخه ی آزمایشی معرفی شده زیباتر و واقعی­ تر است. طراحی گریل این خودرو نسبت به نسخه ی کانسپت طراحی نرم تری دارد. چراغ های اصلی نیز ضخیم تر از نسخه ی کانسپت طراحی شده است. در بخش عقب خودرو ، اشتراکات کمتری بین نسخه ی اصلی M8 با نسخه ی آزمایشی وجود دارد. برای مثال چراغ های نسخه ی اصلی کشیده تر از نسخه ی کانسپت می باشد و محل قرار گیری پلاک عقب نیز پایین تر می باشد.

البته کمپانی بی ام و هنوز اطلاعاتی در مورد داخل کابین و یا تکنولوژی های استفاده شده در M8 منتشر نکرده است. در تصاویری که از نسخه ی تست M8 داریم می توان فهمید که داخل کابین به صورت اسپورت طراحی شده است. فرمان دارای طراحی جدیدی و سیستم اطلاعات و سرگرمی استفاده شده نیز تماما دیجیتال است. در این خودرو بر خلاف سایر خودروها ، سیستم سرگرمی به جای اینکه در بالای داشبورد قرار بگیرد در وسط قرار گرفته است.

نمایشگر آمپرها در نسخه ی تولیدی سری 8 شباهت زیادی به نمایشگر استفاده شده در نسخه ی آزمایشی دارد. پیش بینی می شود در نمایشگر نسخه M8، از آمپرهای دیجیتالی استفاده خواهد شد و با نمایشگر موجود در نسخه ی آزمایشی تفاوت های زیادی خواهد داشت.

مهمترین سوالی که در ذهن کارشناسان نقش بسته است این است که در خودرو M8  از چه سیستم قدرتی استفاده خواهد شد. به دلیل اینکه مرسدس بنز و بنتلی از جمله خودروهایی با قدرت بالای 600 اسب بخار در کلاس خودروهای لوکس هستند، انتظار می­رود تا کمپانی بی ام و نیز از سیستم قدرتی در M8 استفاده کند که بتواند قدرت تولیدی بالای 600 اسب بخار را داشته باشد. بر این اساس می توان احتمال داد که کمپانی بی ام و دو گزینه برای این خودرو در نظر بگیرد که عبارتند از: پیشرانه ­ی تویین توربو V8 و پیشرانه­ ی تویین توربو V12 .

احتمالا پیشرانه ­ی V8 به شکل سیستم 4.4 لیتری تویین توربو استفاده شده در خودروی M5 خواهد بود و قدرت خروجی آن انتظار می رود نزدیک به 600 اسب بخار باشد. همچنین انتظار می­رود تا دیفرانسیل این خودرو از نوع 4 چرخ باشد. پیشرانه ی V12 نیز احتمالا شبیه به سیستم 6.6 لیتری تویین توربو استفاده شده در خودروی M760i خواهد بود. همانطور که گفته شد انتظار می رود تا این سیستم نیز قدرتی به میزان 600 اسب بخار تولید کند. از آنجایی که خودروی Mercedes-AMG S65 دارای قدرت تولیدی 621 اسب بخار می باشد ، دور از انتظار نیست تا کمپانی بی ام و سعی کند تا قدرت تولیدی خودروی M8 را تا 650 اسب بخار بالا ببرد. نسخه ی V12 خودروی M8 نیز به احتمال قوی دارای دیفرانسیل 4 چرخ خواهد بود که این ویژگی می تواند برگ برنده ی M8 در برابر Mercedes-AMG S65 با دیفرانسیل عقب باشد. بر این اساس انتظار می رود تا M8 بتواند در عرض 3.7 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد.

هنوز قیمت رسمی فروش خودروی M8 اعلام نشده است ولی طبق نظر کارشناسان انتظار می رود قیمت نسخه­ ی V8 برابر 170000 دلار و قیمت نسخه ی V12 برابر 200000 دلار باشد.

می ­توان گفت که رقیبان اصلی این خودرو Mercedes-AMG S63/S65 و Bentley Continental GT Speed هستند. خودروی S63 مجهز به پیشرانه ی 4.0 لیتری تویین توربو V8 با قدرت تولیدی 603 اسب بخار و گشتاور تولیدی 664 پوند فوت می باشد. قیمت فروش این خودرو از 164750 دلار آغاز می شود. خودروی S65 مجهز به پیشرانه ی 6.0 لیتری تویین توربو V12 می باشد که توانایی تولید 621 اسب بخار قدرت و 738 پوند فوت گشتاور را دارد و قیمت فروش آن نیز از 236250 دلار آغاز می شود. دیگر رقیب M8 خودروی Bentley Continental GT Speed می باشد که در آن از پیشرانه ی 6.0 لیتری W12 استفاده شده است که توانایی تولید 626 اسب بخار قدرت و 607 پوند فوت گشتاور را دارد. قیمت فروش این خودرو در آمریکا از 203500 دلار آغاز می شود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین