لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور پژو 206

پژو206 از زمان ورودش به بازار ایران با استقبال بسیار خوب و باورنکردنی روبرو شد. استقبالی که باعث شد سری اول تولیدات 206 به 12217 دستگاه برسد. در ابتدای ورود 206 و تولید آن مراکز خدماتی محدودی توانایی انجام سرویس نگهداری و خدمات پس از فروش این خودروی فرانسوی را داشتند. اما در طول مدت کوتاهی این توانایی علاوه بر مراکز اصلی خدمات پس ازفروش و تعمیرگاه‌های مجاز شرکت ایران خودرو به دیگر افراد و تعمیرکاران نیز آموزش داده شد.

 

تعویض روغن  206

 

همانطور که می دانید یکی از مهمترین نکاتی که هنگام سرویس و نگهداری خودرو باید مورد توجه قرار بگیرد،  تعویض روغن موتور است. البته زمان تعویض روغن موتور و نوع روغن موتور مورد استفاده نیز بسیار حائز اهمیت است. معمولا هنگام تعویض روغن موتور همزمان فیلتر روغن و فیلتر هوای موتور نیز باید تعویض شود. یکی از مهم ترین عوامل در عملکرد موتورهای احتراق داخلی رسیدن هوای کافی و مناسب به داخل موتور است که با تعویض به موقع فیلتر هوا این امر میسر می‌شود. فیلتر روغن نیز در تمیز کردن روغن موتور برگشتی به مخزن کارتل بسیار موثر است و از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

در ویدیوی زیر تعویض روغن خودرو آموزش داده شده است. پیشنهاد می کنیم این ویدیو را تماشا کنید:

 

 

 

تعویض روغن موتور 206

 

در مجموع تعویض روغن موتور و فیلتر هوا و روغن به صورت یک فرایند دوره ای و با توجه به نوع روغن موتور مورد استفاده باید به صورت منظم صورت گیرد تا موتور خودرو آسیب نبیند و راندمان کاری آن کاهش پیدا نکند.

در بازار ایران مشتریان خودروی پژو206 بیشتر از روغن موتور توتال استفاده می‌کنند. بعد از روغن موتور توتال برند کاسترول و برند ایرانی بهران به عنوان گزینه‌های دوم و سوم برای روغن موتور استفاده می‌شوند. در مقالات قبلی توضیح مختصری در خصوص عملکرد روغن موتور در خودروها دادیم و از اهمیت آنها گفتیم. در این مقاله زمان مناسب برای تعویض روغن موتور در خودرو پژو206 رو بیان می‌کنیم. خودرویی که در بازارا فروش خوبی داشته و برخی از لوازم یدکی آن گران است.

 

 

تعویض روغن موتور 206

 

درخصوص زمان مناسب برای تعویض روغن موتورهای 206 بسیاری از تعمیرکاران کیلومتر 7000 تا 9000 را برای آنهایی که از روغن موتورتوتال7000 استفاده می‌کنند پیشنهاد می‌دهند. همچنین بهترین زمان برای تعویض روغن موتورهای توتال9000 بین 14000 تا 15000 کیلومتر است. به این نکته نیز توجه داشته باشید که درهربار تعویض روغن موتور می‌بایست فیلترهوا را نیز تعویض کنید. برای آن دسته از افرادی که فراموش می‌کنند که در هربار تعویض روغن موتور فیلترهوای خودرویشان را تعویض کنند پیشنهاد می‌شود هر 5000 کیلومتر این فیلتر را بعد از بازکردن و بررسی آن در صورت نیاز تعویض کنند. در ادامه لیست انواع روغن های مناسب پژو 206 آمده است:

 

تولید کننده

مدل

پایه روغن

شاخص API

شاخص SAE

حجم

کشور سازنده

توتال

Quartz 7000

تمام سینتتیک

SL

10W-40

1 و 4 لیتری

ایران

بهران

سوپر پیشتاز

نیمه سینتتیک

SL

10W-40

1 و 4 لیتری

ایران

توتال

Quartz 7000

تمام سینتتیک

SN

10W-40

5 و 4 لیتری

فرانسه

الف

EVOLUTION 700 ST

تمام سینتتیک

SN

10W-40

1 و 4 و 5 لیتری

فرانسه

کاسترول

Magnatec

نیمه سینتتیک

SM

10W-40

1 و 4 لیتری

فرانسه

ادینول

ادینول

نیمه سینتتیک

SN

10W-40

1 و 4 لیتری

آلمان

تاپ وان

HP PLUS

نیمه سینتتیک

SN

10W-40

1 و 4 لیتری

آمریکا

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین