لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

پرواز به سبک مکلارن

علاقه مندان به خودرو با شنیدن نام مکلارن به هیچ عنوان احساس غریبی با چنین نامی نخواهند داشت. خودرویی که در بسیاری از بازی های کامپیوتری جزو دست نیافتنی ها به حساب می آمد. این کمپانی چند سال است که با معرفی محصولات جدید و سوپراسپرت مجددا خود را بر سرزبان ها انداخته است. کمپانی مکلارن در نمایشگاه ژنو از محصول جدید خود با نام 720S رونمایی کرد.

این خودرو نسبت به نسخه ی قبلی که 650S نام داشت، سریع تر و سبک تر است. همچنین آیرودینامیک 720S نیز بهتر از 650S است. ظاهر این خودرو تفاوت های بسیار زیادی با مدل های قبلی مکلارن دارد. از تفاوت های ظاهری 720S نسبت به 650S می توان به حذف کردن دریچه های بزرگ در نسخه ی 720S برای ورود هوا اشاره کرد. البته به جای آن ها از ورودی های تعبیه شده در زیر درها و جلوی چرخ های جلو برای هوا رسانی به پیشرانه استفاده شده است که با این طراحی هوشمندانه نرخ خنک شدن پیشرانه 15 درصد افزایش یافته است. در داخل کابین نیز ترکیب چرم و جیر و فیرکربن خاص بودن 720S را به خوبی نشان می دهد. کابینی که از نظر طراحی نیز با دیگر مدل های این کمپانی تفاوت های عمده ای دارد.

یکی دیگر از ویژگی های اصلی 720s، داشتن باله عقب است که قابلیت تنظیم اتوماتیک در سه زاویه را دارد و بر اساس وضعیت رانندگی در یکی از حالت ها قرار می گیرد. این باله باعث رسیدن به بیشترین هندلینگ و سرعت می شود و در مواقع مورد نیاز به عنوان یک ترمز هوایی عمل می کند که به پایداری خودرو و کاهش طول خط ترمز کمک می نماید.

بدنه ی این خودرو از نوع Monocage II است که در ساخت آن از فیبر کربنی استفاده شده است. به همین دلیل وزن آن بسیار کمتر از بدنه ی استفاده شده در نسخه ی 650S است. داخل کابین این خودرو نیز به طرز منحصر بفردی طراحی شده است و دارای یک صفحه نمایش 8 اینچی است که رانندگان می توانند اطلاعات مورد نیاز را از آن دریافت کنند.

در زیر شاسی این خودرو سیستم Proactive Chassis Control II قرار دارد که دارای ضربه گیرهای هیدرولیکی در زیر هر یک از چرخ ها است. سیستم کنترل جدید استفاده شده در این خودرو در دانشگاه کمبریج طراحی شده است که از الگوریتم های پیشرفته برای کنترل میزان سختی یا نرمی دمپرها برای ایجاد راحتی بیشتر استفاده می کند. این سیستم با دارای بودن 21 سنسور شرایط مختلف رانندگی را بررسی می کند. سه حالت برای تنظیم سیستم تعلیق این خودرو وجود دارد که عبارتند از : Comfort ، Sport و Track.

در خودروی McLaren 720S از پیشرانه ی 4.0 لیتری تویین توربو V8 استفاده شده است. این پیشرانه توانایی تولید 710 اسب بخار قدرت و 770 نیوتن متر گشتاور را دارد و از یک جعبه دنده 7سرعته دوکلاچه بهرمند است. با اتکا به این سیستم قدرت، 720S در عرض 2.8 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب می گیرد و حداکثر سرعت آن 341 کیلومتر بر ساعت اعلام شده است. 720S سبک جدیدی از رانندگی را به همراه خواهد داشت. سبکی که به نوعی می توان گفت پرواز از نوع مکلارن. برندی که در این چند سال به خوبی امتحان خود را پس داده است.

برای کنترل و توقف بهتر این خودروی پرقدرت از دیسک ترمز های سرامیک کربنی استفاده شده است که با استفاده از آن در عرض 4.6 ثانیه سرعت این خودرو از 125 مایل بر ساعت تا صفر می رسد.

مکلارن قیمت پایه این مدل را 207 هزار پوند اعلام کرده است. تا کنون نیز 400 نسخه از مدل لانچ ادیشن این خودرو پیش فروش شده است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین