لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

5 نکته ی جالب در مورد موتور Suzuki GSX-R 1000 جدید

سوزوکی GSX-R از جمله موتورهای اسپرت و مسابقه ای است که از فروش بسیار خوبی برخوردار است. این موتورسیکلت ژاپنی از زمان تولیدش در بسیاری از کشورها مورد استقبال علاقه مندان موتورهای ریس و اسپرت قرار گرفته است. کمپانی سوزوکی مدل 2017 این موتور را چندماهی است که روانه بازار کرده است. پیشرانه مورد استفاده در این موتور 4سیلندر خطی با حجم دقیق 999.8 سی سی است. این پیشرانه در 13200 دور بردقیقه قادر به تولید 200 اسب بخار قدرت است. اما سوزوکی GSXR1000 دارای 5نکته قابل توجه است. نکاتی که برای بسیاری از علاقه مندان به این موتور جالب خواهد بود.

  • 1 : زمان بندی متغیر سوپاپ ها ( Variable Valve Timing ) :

متغیر بودن زمان بندی سوپاپ ها برای اولین بار در موتور GSX-R مورد استفاده قرار گرفت. البته این تکنولوژی از چهار سال قبل وجود داشت و اکثر موتورها دارای این قابلیت هستند. این نوع زمان بندی موجب بهبود عملکرد پیشرانه و صرفه جویی در مصرف سوخت می شود. موتورهای مسابقه ای کمپانی سوزوکی نظیر AMA/MotoAmerica از سال 2012 از زمان بندی متغیر سوپاپ ها استفاده می کنند. سوزوکی این تکنولوژی را در محصولات خود با نام SRVVT معرفی کرده است که مخفف عبارت Suzuki Racing Variable Valve Timing است.

  • 2 : طی کردن یک چهارم مایل در کمتر از 10 ثانیه :

آقای ناکاشیما رییس قسمت تست موتورهای تولید شده توسط کمپانی سوزوکی در باره ی GSX-R جدید می گوید : " این موتور در تستی که در پیست Ryoyu انجام دادیم توانست تا در عرض 9.8 ثانیه یک چهارم مایل را طی کند و این رقم نشان دهنده ی بهبود 0.2 ثانیه ای است." البته بدنه آیرودینامیک با طرح جدید تأثیر بسزایی در ثبت این زمان دارد. ناکاشیما 30 سال است که در شرکت سوزوکی مشغول بکار است و در حدود 28 سال است که در تیم تست محصولات این شرکت قرار دارد.

  • 3 : بازرسی شده توسط مهندسین :

تمامی قطعات تشکیل دهنده ی پیشرانه ی این موتور توسط مهندسان و با استفاده از دوربین های کوچک بازرسی شده است و دلیل این کار به خاطر قدرت بالای این موتور است. پیشرانه های سایر موتورهای کمپانی سوزوکی توسط ماشین آلات بازرسی می شوند. اما در مدل جدید سوزوکی GSXR1000 تمامی موارد توسط مهندسین و تکنسین ها مورد بررسی و بازرسی قرار گرفته است.

  • 4 : خط تولید گسترده :

خط تولید سوزوکی در Toyokawa قرار دارد که قادر به تولید روزانه 240 دستگاه موتور GSX-R است . این خط تولید 80 متری دارای 51 مهندس تولید ناظر بر مراحل مختلف است. پیشرانه های این موتورها در Takatsuka که 30 مایل به مرکز خط تولید فاصله دارد، تولید می شوند. 

  • 5 : هدیه ی افتخاری به Kevin :

GSX-R 1000 با شماره VIN ، 34  به عنوان هدیه به Kevin Schwantz که قهرمان مسابقات 500 cc Grand Prix می باشد اهدا خواهد شد.

قیمت پایه سوزوکی GSX-R1000 نیز 14599دلار و نسخه مجهز به سیستم ترمز ABS نیز 14999 دلار است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین