لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

جگوار XE گربه ی انگلیسی

اکثر مردم از اینکه خودروهای سری X جگوار بر روی پلت فرم Ford Mondeo ساخته شده است، انتقاد می کنند. اما این بار کمپانی جگوار خودروی XE را بر پایه ی یک پلت فرم آلومینیومی کاملا جدید ساخته است. همچنین جگوار نسخه دودیفرانسیل این مدل را با نام XE AWD به تازگی معرفی کرده است. خودرویی که از نظر عملکرد درشرایط بارندگی و برفی به مراتب بهتر از نسخه استاندارد XE عمل می کند.

مدل 2017 خودروی XE از نظر ظاهری زیبا و دلنشین است. چراغ های اصلی زنون HID این خودرو را از سایر خودروها متمایز می کند. طراحی عقب این خودرو شبیه خودروهای سری F جگوار است. یکی از نشانه های این امر چراغ های عقب و ترمز از نوع LED است. طراحی کابین XE بسیار زیبا صورت گرفته است. یکی از ویژگی های اصلی آن  طراحی خاص داشبورد است. از امکانات داخل کابین می توان به سانروف الکترونیکی، سیستم کنترل هوای داخل کابین و صندلی های ردیف جلو دارای تنظیمات الکترونیکی اشاره کرد. تمامی این امکانات به صورت پایه در این خودرو وجود دارند اما اگر بخواهید صندلی های ردیف جلو به گرمکن نیز مجهز شوند باید پول جداگانه ای بپردازید. فرمان این خودرو با چرم پوشانده شده است و سیستم گرمکن و تنظیمات الکترونیکی آن به صورت اختیاری برای این ماشین در نظر گرفته شده است. سیستم سرگرمی این خودرو شامل یک صفحه نمایش 8 اینچی با قابلیت مکان یابی و یک سیستم صوتی Meridian با 11 اسپیکر است.

امکانات و تجهیزات در نظر گرفته شده برای این خودرو بسیار زیاد است ولی اکثر این امکانات به صورت پایه بر روی خودرو وجود ندارند و برای استفاده از آن ها باید پول اضافه تری پرداخت کنید. از جمله ی این امکانات می توان به سیستم سرگرمی InControl Touch Pro ، سیستم مکان یابی پیشرفته و . . . اشاره کرد. این سیستم مکان یابی قابلیت ارائه ی اطلاعاتی نظیر ترافیک موجود در مسیرها، قیمت سوخت ارائه شده در جایگاه ها و اطلاعات مربوط به پارکینگ ها را در اختیار راننده قرار می دهد.

سه پیشرانه برای این خودرو در نظر گرفته شده است. ضعیف ترین گزینه از بین این سه، پیشرانه ی 2 لیتری 4 سیلندر دیزلی است که توانایی تولید 180 اسب بخار قدرت و 318 پوند فوت گشتاور را دارد. XE با استفاده از این پیشرانه در عرض 7.5 ثانیه از سرعت صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت شتاب می گیرد. گزینه ی بعدی پیشرانه ی 2 لیتری 4 سیلندر بنزینی با قدرت تولیدی 240 اسب بخار و گشتاور تولیدی 251 پوند فوت است. شتاب صفرتاصد این مدل 6.5 ثانیه است. پر شتاب ترین گزینه، پیشرانه ی 3 لیتری V6 سوپرشارژر است که توانایی تولید 340 اسب بخار قدرت و 332 پون فوت گشتاور را دارد. این پیشرانه دارای شتاب صفر تا صد 5.1 ثانیه است. در تمامی این پیشرانه ها حداکثر سرعت این ماشین به 195 کیلومتر بر ساعت محدود شده است. همچنین تمامی این پیشرانه ها به یک جعبه دنده ی 8 سرعته ی اتوماتیک ZF مجهز هستند.

Euro NCAP نسخه ی اروپایی این خودرو را تست کرده است و از نظر ایمنی این خودرو نمره ی 5 ستاره را دریافت کرده است. این نمره به جزییات شامل 92 درصد برای افراد بزرگسال ، 82 درصد برای کودکان ، 81 درصد برای عابران پیاده و 82 درصد برای امکانات ایمنی است.

از امکانات ایمنی این خودرو می توان به سیستم کروز کنترل ، دوربین عقب ، سیستم هشدار برخورد از جلو ، سیستم ترمز اضطراری ، سیستم مشاهده ی نقاط کور و سیستم هشدار خروج از لاین اشاره کرد.

قیمت پایه این مدل 34هزار و 900 دلار است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین