لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

نیسان روگ، تنبل اما دوست داشتنی

کاملا قابل درک است که چرا Nissan Rogue یک خودروی محبوب است. این ماشین به لطف ویژگی های جذاب خود ،حداقل بر روی کاغذ، جز ده خودروی پر فروش سال گذشته در آمریکا قرار گرفته است. قیمت مناسب، اندازه بزرگ، ویژگی های بسیار زیاد و همچنین مصرف سوخت بهینه برای هر سازنده ای که در بازار فروش رقابت می کند، بسیار مهم است. اما این که چرا معرفی این خودرو سخت است به دلیل نحوه ی قرار گیری این ویژگی ها در کنار یکدیگر است.

  • ویژگی های مثبت :

اندازه بزرگ:

Rogue واقعا ماشین بزرگی است و تقریبا هم اندازه با SUV های اندازه متوسط است. هرچند که باز هم به عنوان یک خودروی جمع و جور شناخته می شود. در مقایسه با سایر خودروهای شاسی بلند کوچک، مانند Toyota RAV4، Honda CR-V، و Ford Escape، خودروی Rogue بلندتر، دارای طول بیشتر و همچنین فاصله بین دو محور طولانی تر است. البته این تضمینی برای بزرگتر بودن تجهیزات داخلی این خودرو نمی باشد (طراحی جدید CR-V هم بزرگ است و هم آن را ارتقا داده است)، اما با این حال در بسیاری از فاکتورها جز بهترین ها است. این خودرو تنها شاسی بلند جمع و جوری است که می توان به صورت اختیاری ردیف سوم نیز به صندلی های آن اضافه کرد، البته شرکت نیسان مدعی شده کمتر از 10 درصد خریداران خواهان این گزینه بوده اند.

ظرفیت مناسب برای حمل بار:

صندوق عقب خودرو متشکل از دو تکه است که قسمت پایین آن باعث افزایش ظرفیت خودرو شده است. با تغییر دادن حالت این دو تکه میتوان فضایی متناسب با بار خود درست کنید. به طور مثال، اگر مقدار کمی مواد غذایی خریده اید که نمیتواند فضای عقب را پرکند کافی است با تغییر و بالا آوردن اولین تکه یک فضای کوچکتر و مناسب تر در کنار در ایجاد کنید. یا اگر محموله شما ارزشمند است می توانید با حرکت دادن هر دو قطعه جعبه ای برای آن بسازید که به طور هنرمندانه و ساده ای طراحی شده است که دیدن آن را برای دیگران تقریبا غیر ممکن ساخته است.

قیمت مناسب:

قیمت Rogue  را باید با قیمت سایر خودروهای شاسی بلند جمع و جور مقایسه کرد. قیمت اولیه آن که 23820 $ است در مقایسه با Toyota RAV4 و Honda CR-V (به ترتیب با قیمت های 24910 $ و 24045 $) ارزانتر است. این فاصله بین قیمت ها زمانی بیشتر می شود که شما به مقایسه این خودروها در حالت Full Option بپردازید. برای مثال مدل SL AWD این خودرو 2000 $ کمتر از هوندا AWD CR-V و نزدیک 5000 $ کمتر از RAV Platinum AWD می باشد، هرچند باید به تفاوت های جزیی بین چند ویژگی این خودروها هم توجه داشت.

  • ویژگی های منفی :

کیفیت نه چندان بالای تجهیزات استفاده شده :

 این یکی از شکایت های همیشگی و قدیمی از شرکتNissan  است، اما مواد و فناوری های استفاده شده در Rogue به نظر کم کیفیت و قدیمی است. شما این حرف را با هربار استفاده از دستگیره، فشردن دکمه ها، یا با نگاه کردن به صفحه نمایش آن می توانید احساس کنید. به طور مثال برای سیستم گرم کن صندلی به جای استفاده از دکمه از ضامن استفاده شده یا سیستم سرگرمی آن دارای گرافیک قدیمی و بسیار کند است. به طور خلاصه این تصور ایجاد می شود که آخرین فناوری های استفاده شده در این خودرو (به جز Apple CarPlay و Android Auto)، کم قیمت ترین و بی کیفیت ترین این فناوری ها است.

موتور کوچک:

همانطور که گفته شد Rogue یک خودروی بزرگ در مدل خود است. آنقدر بزرگ که موتور 2.5 لیتری با چهار سیلندر خطی و 170 اسب بخار قدرت مناسب آن  نیست. بعضی از سازندگان خودرو برای ماشین های شاسی بلند خود گزینه اختیاری توربوشارژ چهار سیلندر یا موتورهای V6 بزرگتر را قرار داده اند، کاری که نیسان نکرده است.

CVT مایوس کننده:

 سیستم های انتقال قدرت متغیر این روزها بسیار مورد استفاده قرار می گرد، اما استفاده از یک جعبه دنده CVT ضعیف و ترکیب آن با موتور ضعیف در Rogue همه چیز را بدتر کرده است. ایجاد صدا توسط موتور هنگام شتاب گیری در جعبه دنده های CVT‌ طبیعی است. چرا که آنها برای کار با قدرت و  دور موتور بالا ساخته شده اند، اما سیستم عایق و گیرنده صدا نیسان اصلا قابل دفاع نیست. می توان گفت پیشرانه ضعیف و گیربکس تنبل نیسان Rogue باعث شده تا این خودرو برای افرادی که به دنبال هیجان و ماجراجویی هستند اصلا گزینه مناسبی به حساب نیاید.

اقتصادی نبودن:

نیسان مدعی شده این خودرو 25 مایل در داخل شهر، 32 مایل در بزرگ راه ها، و 27 مایل به صورت ترکیبی به ازای یک گالن سوخت، حرکت می کند، اما به دلیل کار کردن سخت موتور برای به حرکت در آوردن این خودرو شما هرکز نمی توانید 30 مایل یا بیشتر به ازای هر گالن سوخت را طی کنید.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین