لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

Fazer8، ناجی یاماها

کمپانی یاماها با وجود کسب مقام اول در سال 2009 در مسابقات موتو جی پی، دچار ضرر 2.3 میلیارد دلاری در همان سال شد و پیرو آن ریاست این کمپانی به شخص دیگری واگذار شد. ولی با این وجود این کمپانی خودش را سر پا نگه داشت و خط تولید آن هیچگاه متوقف نشد. این شرکت ژاپنی توانستند در مدت 1 سال بعد از موتور جدید Fazer 8 رونمایی کند. این موتور دارای پیشرانه ی 779 سی سی 4 سیلندر با آرایش خطی است. هدف از تولید Fazer 8 این است که بتواند فاصله ی بین موتورهای معمولی 600 سی سی FZ6R و موتورهای سنگین 1000 سی سی FZ1 را پوشش دهد. اکثر قطعات این پیشرانه از جمله سر سیلندرها و شفت اصلی جدید هستند. در حالی که در ساخت قطعات عقب این موتور از مدل 08 YZF-R1 و در ساخت بدنه ی آلومینیومی از مدل FZ1 الهام گرفته شده است.دیگر قطعاتی که در ظاهر این موتور استفاده شده توسط مهندسان کمپانی یاماها طراحی شده است و جدید هستند.

این موتور برای رفت و آمد های مکرر روزانه کاملا مناسب است. تنه ی بالای موتور کاملا راحت است و دید خوبی هم دارد که باعث می شود راکب کاملا بر جاده مشرف باشد. همچنین پیشرانه ی این موتور قادر به تولید گشتاور زیاد در دور موتورهای کم است که موقع حرکت مجدد شتاب خوبی به موتور می دهد. این موتور وزن کمی دارد و با توجه با باریکی آن در ترافیک های سنگین رانندگان دچار مشکل نخواهند بود. پیشرانه ی این موتور قدرتی معادل 105 اسب بخار و گشتاوری برابر با 82 نیوتن متر در 8000 دور بردقیقه را می تواند تولید کند. پیشرانه ی 779 سی سی این موتور خیلی نرم شتاب می گیرد تا به دور موتورهای بالا برسد.

این موتور در سرعت های بالا پایداری خوبی دارد و به لطف کمک فنرهای نرم آن یک راننگی نرم و راحت را تجربه خواهید کرد. همچنین این موتور در سر پیچ ها نیز عملکرد خوبی از خود نشان داده است. شاید تنها ضعف فنی این موتور در زمین های ناهموار می باشد زیرا در این شرایط کنترل فرمان کمی سخت و غیر قابل پیش بینی می شود. این موتور مجهز به دیسک ترمزهای 310 میلی متری است که قدرت ترمز را به چرخ ها منتقل می کند. همچنین در این موتور از تایرهای Bridgestone BT021 استفاده شده است که توانایی خوبی دارند.

این موتور کمپانی یاماها در همه ی بخش ها عملکرد قابل قبولی دارد و دارای امکانات و تجهیزات دیگری از قبیل ترمزهای ABS و ... می باشد. همچنین این موتور این قابلیت را دارد که برای کارهای مختلف از جمله ورزشی، مسابقه ای و داخل شهری مورد استفاده قرار بگیرد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین