لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

ZX10RR نسخه ای تولید محدود از کاوازاکی

کمپانی کاوازاکی یکی از شناخته شده ترین کمپانی ها در زمینه ساخت موتورسیکلت است. این کمپانی موتورهای بسیار مختلفی را تولید و روانه بازار کرده است. مدل Ninja ZX از جمله پرطرفدارترین مدل های تولیدی کاوازاکی به حساب می آید. موتور Kawasaki Ninja ZX-10R با قهرمانی در سال های 2013 ، 2015 و 2016، کاملا مسابقات جهانی موتور سواری FIM را زیر سلطه ی خود در آورده است. با تغییراتی که در مدل 2016 این موتور اتفاق افتاده است، موتورسواران شانس بیشتری برای برنده شدن در مسابقات جهانی خواهند داشت.

با پیشرفت های علم مهندسی، مهندسان کمپانی Kawasaki به دنبال ایجاد یک مدل قوی تر ، سریعتر و متمرکز تر بر روی مسابقات هستند. به همین دلیل این کمپانی تصمیم گرفت نسخه جدیدی با نام Ninja ZX-10RR را در تیراژ محدود تولید کند. موتورسیکلتی که تغییرات قابل توجهی نسبت به نسخه ZX-10R داشته است. برخی از این تغییرات عبارتند از:

  • افزودن ویژگی های جدید به پیشرانه از جمله بالابردن قدرت آن و استفاده از پوشش های DLC برای کاهش اتلاف قدرت مکانیکی
  • استفاده از رینگ های 7پره آلیاژ آلومینیوم Marchesini و تایرها پیرلی مدل Pirelli Diablo Supercorsa SP
  • ارتقا و بهبود عملکرد سیستم KQS برای تعویض دنده که امکان کاهش دنده بدون نیاز به درگیرکردن کلاچ برای راکب را فراهم می سازد.

در طراحی این موتور مواردی که باعث هرچه کندتر شدن سرعت موتور در مسابقه می شد، حذف شده اند. با این تغییرات نسخه ZX-10RR سریع تر از نسخه های قبلی می تواند یک دور کامل پیست را طی کند. البته به نوعی می توان گفت که کمپانی Kawasaki  به گونه ای این موتور را طراحی کرده است که بتوان در داخل شهر نیز از آن استفاده کرد زیرا گاز های ساطع شده از اگزوز در حد بسیار خوبی قرار دارند و به استانداردهای جهانی نزدیک است.

مهندسین کمپانی کاوازاکی برای ساخت این نسخه تولید محدود هدف های بسیار زیادی دارند. یکی از این هدف ها دستیابی به کمترین زمان ممکن برای اتمام دور پیست ها است. این موتور فقط دارای یک صندلی است و صندلی نفر دوم که در انتهای موتور قرار دارد حذف شده است. سیستم اگزوز نیز بسیار سبک طراحی شده تا در کنار دیگر عوامل باعث کاهش وزن چشمگیر موتورسیکلت شود.

از جمله تغییراتی که در پیشرانه ی 4سیلندر 998 سی سی  Kawasaki ZX10RR صورت گرفته می توان به استفاده از میل لنگ جدید سبک اشاره کرد که باعث سریع تر بالارفتن دور موتور می شود. همچنین در این موتور از سیستم کنترل الکترونیکی – کامپیوتری برای کنترل دقیق میزان قدرت خروجی و استفاده از جعبه دنده جدید با ضرایب کوتاه تر استفاده شده است. این جعبه دنده در مدل ZX-10R مدل 2016 نیز مورد استفاده قرار گرفته است. ترمزهای مورد استفاده در این موتورسیکلت نیز توسط کمپانی برمبو تهیه شده است.

 از دیگر سیستم هایی که در این نسخه قرار دارد می توان به لانچ کنترل کاوازاکی (KLCM)، سیستم ضد قفل (KIBS)، کنترل ترمز پیشرانه (KEBC) و ترکشن کنترل کاوازاکی (S-KTRC) اشاره کرد.

کمپانی کاوازاکی تصمیم دارد از این نسخه تنها 500 دستگاه تولید کند. 500 دستگاهی که برای مشتریان و خریداران ویژه این شرکت درنظر گرفته شده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرده که قیمت پایه ی این موتورسیکلت از 18899دلار شروع می شود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین