لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

موتورسواری با محصول جدید آپریلیا

کمپانی ایتالیایی آپریلیا بیش از نیم قرن در ساخت موتورسیکلت فعالیت دارد. این کمپانی مدل های مختلفی از موتورسیکلت با کاربری های مختلف تولید و عرضه کرده است. موتورسیکلت Dorsoduro در کلاس موتورهای کراس و جاده‌ای قرار دارد. این موتورسیکلت در سال 2008 به عنوان محصول جدید Aprilia معرفی شد. در ابتدا نسخه Dorsoduro 750 در نمایشگاه موتور EICMA در سال 2007 معرفی شد. نسخه 750 تا سال 2015 برروی خط تولید قرار داشت. در این بین در سال 2011 آپریلیا نسخه 1200 این موتورسیکلت را نیز روانه بازار کرد. موتورسیکلتی که پیشرانه130 اسب بخار قدرت تولید می‌کند. اما آپریلیا سومین نسخه از سری Dorsoduro را در اواخر سال 2016 به عنوان مدل 2017 معرفی کرد.

از پیشرانه ی این موتور شروع می کنیم. پیشرانه SMV 900 به خاطر ویژگی ها و کارایی عالی که دارد بسیار مشهور است. کمپانی آپریلیا با هدف دستیابی به قدرت و گشتاور بیشتر پیشرانه ی جدید 900 سی سی را طراحی کرده است. حجم این پیشرانه با افزایش طول پیستون از 56.4 به 67.4 میلی متر به حد مورد نظر رسیده است. با این اقدام حداکثر قدرت این پیشرانه به 95 اسب بخار در 8750 دور بر دقیقه و حداکثر گشتاور آن به 90 نیوتن متر در 6500 دور بر دقیقه رسیده است. این تغییرات باعث شده تا شتاب این موتور افزایش یابد و بدلیل استفاده از سیستم روغن کاری داخلی جدید مقدار قدرت اتلافی به حداقل رسیده است. در سیستم اگزوز این موتور از دو سنسور اکسیژن استفاده شده است که باعث می شود تا گازهای متصاعد شده از آن طبق استانداردهای یورو 4 باشد.

سیستم کنترل الکترونیکی پیشرانه بوسیله ی سیستم  Marelli 7SM ECU که با سیستم شتاب دهنده ی الکترونیک به صورت هماهنگ کار می کند، کنترل می شود. این سیستم امکان کنترل بهتر و دقیق تر میزان ترکیب هوا و سوخت ورودی به پیشرانه را فراهم می کند. با این تفاسیر پیشرانه ی این موتور قادر به تولید گشتاور ایده آل با شتاب عالی است و همه ی این ویژگی ها منجر به یک سواری هیجان انگیز می شود. همچنین سیستم ذکر شده باعث کاهش وزن موتور به اندازه ی 550 گرم شده است. این سیستم امکان سواری در سه حالت Sport، Touring و Rain را فراهم کرده است. جعبه دنده مورد استفاده در این موتور 6سرعته است.

سیستم کنترل حرکت این موتور با سیستم ABS ترکیب شده است. همچنین سیستم الکترونیک جدید این موتور امکان کنترل بهتر پیشرانه را به همراه سیستم دیجیتالTFT فراهم می کند. از یک نمایشگر 4.3 اینچی برای نمایش اطلاعات استفاده می شود و این اطلاعات از طریق یک سنسور به این نمایشگر منتقل می شود. وزن خالص SMV 900 186 کیلوگرم و حجم مخزن سوخت آن نیز 12 لیتر است.

شاسی موتورهای کمپانی آپریلیا همیشه از نقاط قوت آن بوده است. شاسی موتور Dorsoduro SMV 900 بازده بالا دارد و به صورت زیبایی متوازن است. فریم این موتور بر اساس موتورهای مسابقه ای کمپانی آپریلیا طراحی شده است و از تجارب بدست آمده در ساختار ترکیبی استفاده شده در طراحی موتورهای سنگین مخصوص مسابقات قهرمانی استفاده شده است. از دیگر موارد جالب توجه در مورد شاسی این موتور مکان و نحوه ی قرار گیری دمپر می باشد که میزان سختی فنر آن قابل تنظیم است. این امر فضای کافی برای اگزوز را فراهم کرده بدون آنکه باعث افزایش طول موتور شود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین