لطفا منتظر بمانید...

هد آپ دیسپلی چیست؟

امروزه همه ی خودرو سازان به دنبال راهی هستند که بتوانند مشتریان خود را به هر نحوی راضی نگه دارند. یکی از همین راه ها اضافه کردن امکانات کاربردی است. یکی از امکاناتی که امروزه خودروسازان در حال گسترش آن هستند، سیستم هدآپ (HUD-Display) است. کار این سیستم این است که یک سری اطلاعات را بر روی شیشه ی جلوی خودرو نمایش دهد. حال کاربرد  این سیستم در هر شرکتی فرق می کند و ممکن است هر کدام اطلاعات خاصی را نشان دهند. البته این سیستم به جز زیبایی، ایمنی خودرو را نیز بالا می برد. شما در پشت فرمان ناگریز مجبور هستید هر از چند گاهی چشم از جاده بردارید و به صفحه کیلومتر و یا صفحه نمایش خود برای سیستم صوتی و یا GPS نگاهی بیندازید. حال هدآپ آمده تا دیگر نیازی نباشد چشم از جاده بردارید و همه ی اطلاعات را در شیشه ی جلویی به شما نمایش می دهد.

هدآپ برای اولین بار توسط جنرال موتورز استفادع شد و بر روی پونتیاک گرند تریکس نصب شد. البته تا پیش از آن این سیستم در هواپیماهای جنگی مورد استفاده قرار می گرفت که به نوعی این تکنولوژی از آنها کپی برداری شده است. حال امروزه این سیستم در حال گسترش است و همه ی خودرو سازارن در تلاش هستند تا از این سیستم بر روی خودروهای خود استفاده کنند.

قبل از سال 2012 هدآپ فقط سرعت و دور موتور و در اندکی از خودروها شماره ی دنده را نشان میداد. اما در سال 2012 شرکت Pioneer این سیستم را متحول کرد. هدآپ جدید علاوه بر اطلاعات گذشته، اطلاعاتی همچون سیستم صوتی، اطلاعات تلفن همراه و GPS را نشان میدهد.شرکت Pioneer امروزه تبدیل به بزرگ­ترین شرکت تولید هدآپ شده است که این سیستم را به کمپانی های خودرو سازی میفروشد.

یکی از بزرگ ترین پیشرفت ها هدآپ نشان دادن جاده در مواقع هوای مه آلود است. همین امر سبب شده تا هدآپ به یکی از پرکاربرد ترین سینسم ها تبدیل شود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین