لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

سیستم Eco چیست؟

کمپانی­ های خودرو سازی امروزه امکانات زیادی برای راحتی خریداران در خودروهای خود تعبیه می ­کنند و ما نیز از کاربرد بسیاری از این امکانات اطلاع نداریم. یکی از همین امکانات دکمه­ ی ECO است. ECO یا همان Economy در اصل راهی برای کنترل مصرف سوخت خودرو است.

 

همچنین بخوانید:  هد آپ دیسپلی چیست؟

 

حالت رانندگی اکو ECO چیست؟

سیستم ECO باعث می ­شود تا استهلاک ماشین کاهش پیدا کند و همین امر، عمر خودرو را بیشتر می­ کند. طرز کار سیستم ECO در هر شرکتی متفاوت است که در اینجا به توضیح برخی از آنها می­ پردازیم.

در ویدیوی کوتاه زیر به توضیح کامل سیستم اکو ECO و کارکرد آن پرداخته ایم، پیشنهاد می شود آن را تماشا کنید:

 

فعال سازی این سیستم با یک دکمه انجام می شود که در هر خودرویی صورت خاصی دارد ولی علامت صرفه جویی روی این دکمه طراحی شده است.

 

همچنین بخوانید:  دی لایت چیست؟

 

 

سیستم اکو در تویوتا (Toyota) و بی ام و (BMW)

در خودروهایی مثل تویوتا (Toyota) و ب­ ام­ و (BMW) با فعال کردن این دکمه خودروی شما از تمام قدرت پیشرانه ­ی خود استفاده نخواهد کرد و قدرت کمتری از حد نرمال را در اختیار راننده می­گذارد.

 

همچنین بخوانید:  کروز کنترل و نحوه عملکرد آن

 

 

سیستم اکو در فولکس واگن (Volks Wagen) و فورد (Ford)

در خودروهای فولکس­ واگن (Volks Wagen) و فورد (Ford) در مواقعی که دنده در حالت اتوماتیک قرار داشته باشد، خودرو دنده را در دور موتورهای پاببن تر عوض می ­کند.

 

سیستم اکو در مرسدس بنز (Mercedes Benz) و لندروور (Land Rover)

در خودروهای مرسدس بنز (Mercedes Benz) و لندروور (Land Rover) زمانی که دکمه­ ی ECO را فعال کنید، مواقعی که توقف های نسبتا طولانی داشته باشید مانند انتظار در پشت چراغ قرمز، خودرو به طور اتوماتیک موتور خود را خاموش می­ کند و زمانی که شما دوباره پدال گاز را فشار دهید خودرو روشن می­شود.

 

سیستم اکو در فیات (Fiat) و هوندا (Honda)

فیات (Fiat) نیز تصمیم گرفته زمانی که شما این سیستم را فعال کنید، از گشتاور خودروهای خود کم کند.

در خودروهایی مثل هوندا (Honda) امکانات پر مصرف خودرو مانند تهویه مطبوع غیر فعال می ­شود.

 

سیستم اکو در  هیوندای (Hyundai) و کیا (Kia)

در خودروهای هیوندای (Hyundai) مثل سوناتا، سانتافه و النترا، این سیستم با تغییر الگوی دنده عملکرد موتور و انتقال قدرت را محدود می­کند تا مصرف سوخت را کاهش دهد که باعث می­شود که سوناتا در شتاب گرفتن برای بالا رفتن از یک تپه و سبقت گرفتن از خودروهای دیگر در بزرگراه، واکنش کمتری به تغییرات ناگهانی گاز توسط راننده می­دهد. به عقیده ی هیوندای با خاموش کردن این سیستم در این مواقع به جای کاهش مصرف سوخت، فقط لاستیک ها را می سوزانید.

سیستم اکوی کیا (Kia) که در خودروهای فورته، آپتیما و باقی مدل های 2016 موجود است، به این خودروها کمک می­کند تا با تنظیم پارامترهای عملکرد به مصرف سوخت بهینه دست یابند. با فعال شدن اکو سیستم، رانندگان کاهش عملکرد شتاب، پایین آمدن کارکرد سیستم تهویه، تغییر الگوی دنده و صدای بلندتری از موتور را تجربه می­کنند که همگی به قصد کاهش مصرف سوخت رخ می­دهند.

 

 

بهترین زمان استفاده از سیستم اکو ECO

حالا چه زمانی می توان از دکمه اکو استفاده کرد؟ اگر شما مالک خودرویی همچون مرسدس بنز یا لندروور هستید، به جزء مواقعی که در ترافیک­ های نسبتا روان و در حال حرکت هستید و قرار است توقف ­های نسبتا طولانی و پشت سر هم داشته باشید، می ­توانید از این سیستم استفاده کنید. اگر شما مالک خودروی برند دیگری هستید، اگر با این موضوع که موتور نتواند از تمام قدرت و امکانات خود استفاده کند مشکلی ندارید، می­ توانید در هر زمان که اراده کنید از این سیستم استفاده کنید. فلسفه استفاده این سیستم در خودرو، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی است.

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین