لطفا منتظر بمانید...

سیستم Eco چیست؟

کمپانی­ های خودرو سازی امروزه امکانات زیادی برای راحتی خریداران در خودروهای خود تعبیه می ­کنند و ما نیز از کاربرد بسیاری از این امکانات اطلاع نداریم. یکی از همین امکانات دکمه­ ی ECO است. ECO یا همان Economy در اصل راهی برای کنترل مصرف سوخت خودرو است. سیستم ECO باعث می ­شود تا استهلاک ماشین کاهش پیدا کند و همین امر، عمر خودرو را بیشتر می­ کند. طرز کار سیستم ECO در هر شرکتی متفاوت است که در اینجا به توضیح برخی از آنها می­ پردازیم.

  • در خودروهایی مثل تویوتا و ب­ ام­ و با فعال کردن این دکمه خودروی شما از تمام قدرت پیشرانه ­ی خود استفاده نخواهد کرد و قدرت کمتری از حد نرمال را در اختیار راننده می­گذارد.
  • در خودروهای فولکس­ واگن و فورد در مواقعی که دنده در حالت اتوماتیک قرار داشته باشد، خودرو دنده را در دور موتورهای پاببن تر عوض می ­کند.
  • در خودروهای مرسدس بنز و لندروور زمانی که دکمه­ ی ECO را فعال کنید، مواقعی که توقف های نسبتا طولانی داشته باشید مانند انتظار در پشت چراغ قرمز، خودرو به طور اتوماتیک موتور خود را خاموش می­ کند و زمانی که شما دوباره پدال گاز را فشار دهید خودرو روشن می­شود.
  • فیات نیز تصمیم گرفته زمانی که شما این سیستم را فعال کنید، از گشتاور خودروهای خود کم کند.
  • در خودروهایی مثل هوندا امکانات پر مصرف خودرو مانند تهویه مطبوع غیر فعال می ­شود.

حالا چه زمانی می توان از دکمه اکو استفاده کرد؟ اگر شما مالک خودرویی همچون مرسدس بنز یا لندروور هستید، به جزء مواقعی که در ترافیک­ های نسبتا روان و در حال حرکت هستید و قرار است توقف ­های نسبتا طولانی و پشت سر هم داشته باشید، می ­توانید از این سیستم استفاده کنید. اگر شما مالک خودروی برند دیگری هستید، اگر با این موضوع که موتور نتواند از تمام قدرت و امکانات خود استفاده کند مشکلی ندارید، می­ توانید در هر زمان که اراده کنید از این سیستم استفاده کنید. فلسفه استفاده این سیستم در خودرو، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی‌های زیست محیطی است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین