لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

عقب‌نشینی ایران‌خودرو و سایپا، خودروهای ثبت‌نامی با قیمت قبل تحویل داده می‌شوند

عقب‌نشینی ایران‌خودرو و سایپا، خودروهای ثبت‌نامی با قیمت قبل تحویل داده می‌شوند

 

انگار داستان‌های قیمت‌گذاری خودروهای سایپا و ایران‌خودرو تمامی ندارد. پس از جلسات مدیران ایران‌خودرو و سایپا با مشتریان ناراضی، این دو شرکت از قیمت‌های جدید خود عقب‌نشینی کردند. به نظر می‌رسد اعتراضات مشتریان به ثمر رسیده و خودروهایی که موعد تحویل آن‌ها دی ماه است، با همان قیمت قبل به آن‌ها تحویل خواهد شد.

در حالی که پیش از این وزارت صنعت و معدن و مدیران سایپا و ایران‌خودرو روی قیمت‌های جدید خود پافشاری می‌کردند و می‌گفتند حتی با افزایش ۳۰ درصدی قیمت‌ها نیز ضرر آن‌ها جبران نمی‌شود، ظاهرا با دستور وزیر صنعت این شرکت‌ها از قیمت‌های جدید خود عقب‌نشینی کرده‌اند. ظاهرا خودراسان به شرطی حاضر به پذیرش این عقب‌نشینی شده‌اند که تسهیلات ۱۵ هزار میلیارد تومانی و کمک‌های غیرنقدی دولتی دریافت کنند.

 

 

عرضه خودروهای ایران‌خودرو با قیمت‌های قبل

 

saipa

 

به گفته مصطفی خان کرمی، معاون مدیرعامل ایران‌خودرو در زمینه بازاریابی و فروش، دعوتنامه‌هایی که با قیمت‌های جدید برای مشتریان صادر شده فاقد اعتبار خواهند بود و دعوتنامه‌های جدیدی با قیمت قبل برای مشتریان ارسال خواهد شد. همچنین به گفته وی آن دسته از مشتریانی که ما به التفاوت قیمت را به حساب این شرکت واریز کرده‌اند، وجه اضافه پرداخت خود را تمام و کمال دریافت خواهند کرد.

خان کرمی همچنین در مورد تاخیر در تحویل خودروها و ضرر مشتریان گفته است ایران‌خودرو موظف به پرداخت جریمه تاخیر و خسارت دیرکرد به مشتریان است. به گفته او پرداخت این خسارت کمی تاخیر خواهد داشت ولی قطعا ایران‌خودرو جریمه تاخیر و خسارت دیرکرد مشتریان را پرداخت خواهد کرد.

 

عقب‌نشینی سایپا از قیمت‌های جدید

 

saipa

 

اما پس از ایران‌خودرو نوبت به سایپا رسید تا دعوتنامه‌هایی که با قیمت‌های جدید خود برای خودروهایی با تحویل قبل از بهمن ارسال کرده بود را ملغی کند. این شرکت هم اعلام کرده است که دعوتنامه‌های جدیدی با قیمت‌های قبل برای این مشتریان ارسال خواهد شد. این شرکت گفته است که اعلام زمان تحویل قطعی و همچنین اعلام قیمت قطعی شرط تحویل خودروها با قیمت قبل خواهد بود.

 

 

گفته‌های وزیر صنعت

رضا رحمانی وزیر صنعت و معدن که قیمت‌های جدید ایران خودرو و سایپا در زمان او اعلام شده است و از مدافعان این افزایش قیمت بوده است همزمان با لغو افزایش قیمت خودروهای پیش‌فروش شده برای تحویل بین شهریور تا دی ماه اعلام کرده است که افزایش قیمت این خودروها غیرقانونی است و خودروهایی که تحویل آن‌ها تا قبل از بهمن ماه است باید با همان قیمت قبل تحویل مشتریان داده شوند.

به گفته وزیر صنعت و معدن، هر گونه افزایش قیمتی در محصولات ایران‌خودرو و سایپا صرفا برای خودروهایی خواهد بود که تحویل آن‌ها پس از بهمن ماه باشد. او در مورد ضرر احتمالی خودروسازان گفته است این وزارتخانه برای احقاق حقوق مردم هیچ مماشاتی با خودروسازان نداشته است و آن‌ها باید طبق قرارداد خود خودروها را به مردم تحویل بدهند. او از مردم خواسته است به شایعات توجه نکنند و خودروسازان چاره‌ای به جز عمل به تعهدات خود ندارند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین