لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :7 دقيقه

ترفندهایی برای رانندگی روی یخ و برف، چطور از سر خوردن خودرو جلوگیری کنیم؟

 

با فرا رسیدن فصل سرما و آغاز بارش برف و یخبندان، راننده‌های زیادی هستند که نگران تردد در مسیرهای یخ‌زده و برفی هستند به خصوص خیلی‌ها نگران سر خوردن خودرو در جاده‌ها هستند. چه پشت یک ماشین دیفرانسیل عقب نشسته باشید چه یک شاسی‌بلند 4WD رانندگی در برف و یخ خطراتی دارد به همین دلیل در این مقاله ترفندهایی را برای رانندگی ایمن در مسیرهای یخ‌زده و برفی مطرح می‌کنیم و سعی می‌کنیم به شما آموزش دهیم چطور از سر خوردن خودرو اجتناب کنید.

 

 

خودروی خود را آماده کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای رانندگی در زمستان و در مسیرهای یخ‌زده و برفی باید رعایت کرد، آماده کردن خودرو برای فصل سرما است. بهتر است تایرهای خودروی خود را از نوع چهار فصل انتخاب کنید اما اگر نمی‌خواهید چنین هزینه‌ای را متحمل شوید، مطمئن شوید که لاستیک‌های خودرو سالم هستند، عمق آج‌های لاستیک مناسب است و فشار باد تنظیم شده است. استفاده از زنجیر چرخ را فراموش نکنید چون می‌تواند مانع از سر خوردن خودرو شود. بعضی راننده‌ها به اشتباه فکر می‌کنند اگر در زمستان کمی باد لاستیک‌ها را کمتر از میزان استاندارد تنظیم کنند، چسبندگی خودرو به جاده بیشتر می‌شود. اگرچه چنین کاری باعث افزایش چسبندگی خودرو به مسیر می‌شود، اما روی کنترل و فرمان‌پذیری لاستیک‌ها و همینطور عملکرد ترمزها تاثیر منفی دارد، بنابراین به هیچ عنوان سراغ چنین کاری نروید.

 

رانندگی در یخ

 

از سلامت چراغ‌ها به خصوص چراغ‌های مه‌شکن اطمینان حاصل کنید. حتما مخزن مایع شیشه‌شوی را پر کنید و در صورت امکان از مایع شیشه‌شوی ضدیخ که در بازار هم موجود است استفاده کنید تا در هر شرایطی دید خوبی داشته باشید. از عملکرد صحیح و سلامت برف‌پاک‌ها اطمینان حاصل کنید چون برف‌پاک‌کن‌ها در هوای سرد فرسوده می‌شوند و اصلا دلتان نمی‌خواهد هنگام رانندگی در حال بارش برف و باران بخشی از دید خود به جاده را به دلیل خرابی برف‌پاک‌کن از دست بدهید.

وضعیت ضدیخ خودروی خود را بررسی کنید و در صورت نیاز مخزن ضدیخ را پر کنید یا ضدیخ را عوض کنید. در بعضی خودروها بهتر است ضدیخ را با مقداری آب ترکیب کنید، با کمی جستجو یا مطالعه دفترچه راهنمای خودرو می‌توانید از نسبت مناسب ترکیب آب و ضدیخ مطلع شوید.

اگر مجبورید در شرایط برفی و یخبندان در جاده‌های خارج از شهر تردد کنید، سعی کنید یک بسته اضطراری برای خود تهیه کنید. این بسته می‌تواند شامل ابزارهایی مثل انبر یخ‌شکن و بیلچه کوچک و تخته‌ای برای خارج شدن از برف هنگام گیر کردن خودرو، کمی بنزین برای شرایط اضطراری، لباس گرم و دستکش و کلاه، دارو، کمی مواد خوراکی و یک بطری آب باشد. سعی کنید بسته اضطراری را طوری بچینید که اگر در برف و یخبندان جاده گیر کردید، بتوانید تا رسیدن کمک یا باز شدن مسیر، با آسودگی در خودروی خود منتظر بمانید.

 

نرم و آرام رانندگی کنید

رمز ایمنی در شرایط یخبندان و بارش برف، رانندگی آرام و مطمئن است. سعی کنید با پدال گاز، ترمز و فرمان به ارامی رفتار کنید. هر تکانی که به فرمان می‌دهید یا هر بار که پدال گاز و ترمز را فشار می‌دهید، نتیجه در شرایط یخبندان و بارش برف شدت بیشتری پیدا می‌کند و امکان سر خوردن خودرو بالاتر می‌رود. سعی کنید تا حد امکان از ترمز گرفتن در شرایطی که فرمان را چرخانده‌اید اجتناب کنید چون این یکی از مهم‌ترین عوامل سر خوردن خودرو است. سعی کنید آرام برانید تا نیازی به ترمزهای ناگهانی و فشار دادن پدال ترمز تا انتها نداشته باشید.

 

 

 

رانندگی در یخ

 

اگر در برف یا چاله‌ای گیر کردید به هیچ عنوان بیش از حد گاز ندهید. خیلی از راننده‌ها فکر می‌کنند با گاز دادن می‌توان از برف یا چاله یا گل بیرون آمد در صورتی که گاز دادن در چنین شرایطی فقط باعث می‌شود چرخ‌ها بیشتر فرو بروند و خودرو بیشتر گیر کند. سعی کنید به آرامی کمی به عقب برانید و سپس کمی به جلو برانید و بین دنده عقب و دنده یک باقی بمانید. دقت کنید که داشتن زنجیر چرخ می‌توان شما را از همه این دردسرها نجات دهد، اما اگر نتوانستید لاستیک‌ها را از چاله یا برف بیرون بیاورید، وقت آن است که از بیلچه یا تخته‌ای که در بخش اول گفتیم استفاده کنید. حتی ممکن است بتوانید با استفاده از کف‌پوش‌های خودرو از شرایط گیرکردگی خارج شوید. در شرایط اضطراری می‌توانید در محیط اطراف به دنبال سطحی برای گذاشتن زیر لاستیک بگردید.

 

شایعات در مورد خودروهای محور عقب را باور نکنید

خیلی‌ها می‌گویند خودروهای محور عقب در مسیرهای برفی و شرایط یخبندان عملکرد ضعیفی دارند، اما حقیقت این است که این خودروها وضعیت بدتری نسبت به خودروهای محور جلو یا دومحوره ندارند، فقط باید با کمی احتیاط و درک بیشتر با آن‌ها رانندگی کرد. رانندگی با خودروهای محور جلو در شرایط برف و یخ ساده‌تر است اما اگر خودروی شما محور عقب است اصلا جای نگرانی وجود ندارد، فقط کافی است آرام و با احتیاط رانندگی کنید.

اگر خودروی شما 4WD یا تمام‌چرخ یا به قول معروف دو دیفرانسیل است، نباید دچار اعتماد به نفس کاذب هنگام رانندگی شوید. این خودروها هم مثل بقیه خودروها در شرایط برف و یخبندان سر می‌خورند، حتی با وجود این که کشش و چسبندگی آن‌ها به سطح جاده بیشتر است. فریب لاستیک‌های بزرگ خودروی خود را نخورید و با سرعت پایین رانندگی کنید و از ترمزهای ناگهانی و گاز دادن زیاد پرهیز کنید.

 

رانندگی در یخ

 

با دنده‌های بالا رانندگی کنید

سعی کنید در شرایط یخبندان و هنگام تردد در مسیرهای یخ‌زده یا برفی، با دنده‌ای بالاتر از آن‌چه معمولا رانندگی می‌کنید حرکت کنید. این باعث پایین آمدن دور موتور می‌شود و دور موتور پایین باعث کم شدن لیز خوردن لاستیک‌ها و از دست دادن کشش می‌شود. اگر خودروی شما اتوماتیک است از حالت زمستان استفاده کنید. اگر خودروی شما چنین حالتی ندارد، می‌توانید از حالت اکو استفاده کنید که دور موتور را پایین نگه می‌دارد. اگر خودروی شما اتوماتیک است و هیچکدام از این گزینه‌ها را ندارید می‌توانید آن را روی حالت دستی قرار بدهید.

 

 

هنگام سر خوردن خودرو چه کنیم؟

رعایت نکات بالا می‌تواند از سر خوردن خودرو جلوگیری کند، اما اگر خودرو سر خورد چه کنیم؟ اولین نکته حفظ آرامش است. هنگامی که خودرو در حال سر خوردن است وحشت کردن و گرفتن تصمیمات عجولانه می‌تواند شرایط را بسیار بدتر کند. اکثر سرخوردگی‌های خودرو را می‌توان با چرخاندن ارام فرمان در جهت سر خوردن اصلاح کرد. این کار را باید خیلی آرام انجام دهید در غیر این صورت کنترل خودرو کاملا از دست شما خارج می‌شود. هنگام سر خوردن از ترمزهای شدید و ناگهانی خودداری کنید. صبر کنید تا با فرمان‌ دادن در جهت سر خوردن خودرو پایداری خود را مجددا به دست بیاورد و بعد با ترمزهای آرام حرکت خودرو را اصلاح کنید.

 

در نهایت به خاطر داشته باشید اگر در یخبندان و برف گیر کردید، خارج شدن از خودرو می‌تواند کار خطرناکی باشد. بهترین تصمیم این است که در خودروی خود بمانید. در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید تا بتوانید با استفاده از بخاری ماشین خود را گرم کنید. در چنین شرایطی جعبه اضطراری که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم می‌تواند به شما کمک کند بدون دردسر تا باز شدن مسیر یا رسیدن نیروهای کمکی منتظر بمانید. با رعایت این نکات، حفظ آرامش هنگام رانندگی و پرهیز از رانندگی تهاجمی و بی‌احتیاط، در فصل زمستان سلامت و ایمنی خود و دیگران را به خطر نخواهید انداخت.

 

رانندگی در یخ

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین