لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

چانگان | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

درباره چانگان

چانگان اتومبیل یک شرکت خودروسازی چینی است که مالکیت آن به عهده دولت چین است. بخش اعظمی از محصولات این شرکت خودروهای سواری، ون‌های کوچک، ون‌های کاربردی و کامیون‌های سبک هستند. این شرکت خودروهای سواری خود را با برند چانگان می‌فروشد و خودروهای کاربردی و سنگین خود را با نام چانا (Chana) عرضه می‌کند.

این شرکت همکاری‌های نزدیکی با شرکت‌های فورد، مزدا و سوزوکی دارد و خودروهای این برندها را در بازار چین تولید و عرضه می‌کند. چانگان یکی از چهار شرکت خودروسازی بزرگ چین است و تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۳ میلیون دستگاه خودرو تولید کرده است. این یعنی آن‌ها از نظر حجم تولیدات رتبه چهارم چین را دارند. چانگان با فروش بیش از ۱.۴ میلیون دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۶، دومین برند پرفروش چین بود.

 

 

تاسیس چانگان

برای بررسی تاریخچه چانگان باید تا سال ۱۸۶۲ به عقب برگردیم. زمانی که یک سیاستمدار و ژنرال چینی به نام لی هونگ‌ژانگ یک کارخانه تجهیزات نظامی تاسیس کرد. این کارخانه در سال ۱۹۳۷ از بیجینگ به چنگ‌کینگ چین منتقل شد. در سال ۱۹۵۹ این کارخانه پس از قراردادی با دولت با تغییر ماهیت شروع به تولید خودرو کرد و نام آن به چانگ‌کینگ چانگان تغییر پیدا کرد. اولین خودروی آن‌ها چانگ‌ژیانگ تیپ ۴۶ نام داشت که اولین خودروی داخلی چین بود. چانگان همچنین در همین سال‌ها شروع به عرضه خودروهای کوچک تحت لیسانس سوزوکی کرد.

فعالیت‌های چانگان در طول این سال‌ها ادامه پیدا کردند و این شرکت خیلی زود تبدیل به یکی از محبوب‌ترین خودروسازان چین شد. چانگان در سال ۲۰۰۹ دو خودروسازی دیگر چین به نام‌های هافی و چانگه را هم خرید، هافی به فعالیت زیر نظر چانگان ادامه می‌دهد اما چانگه بعدها تبدیل به یکی از زیرشاخه‌های یک گروه خودروساز دیگر به نام بایک شد.

 

تاریخچه برند چانگان

 

اوج گرفتن چانگان

از سال ۲۰۱۰، کنترل و مدیریت چانگان به شرکت دولتی تجهیزات تسلیحاتی چین سپرده شد و در همین سال بود که چانگان توانست با تولید ۲.۳۸ میلیون دستگاه خودرو از نظر تعداد خودروهای تولید شده تبدیل به چهارمین خودروساز بزرگ چین شود. چانگان در سال ۲۰۱۰ لوگوی خود برای ماشین‌های سواری را تغییر داد هرچند خودروهای کاربردی این شرکت همچنان با نشان قرمزرنگ قدیمی تولید و عرضه می‌شوند.

در سال ۲۰۱۱ چانگان به دلیل ملاحظات اقتصادی تولید خودروهای خود را کمی کاهش داد و به ۲ میلیون خودرو در سال رساند. در سال ۲۰۱۲ چانگان با تغییری در سیاست‌های خود اعلام کرد که بیش از ۷۲ درصد محصولاتش خودروهای سواری خواهند بود هرچند تولید ون‌های کوچک، کامیون‌های سبک و ون‌ به دلیل محبوبیت بالا در چین همچنان ادامه دارد.

با گسترش رشد چانگان، چانگان فورد – مزدا که به تولید خودروهای مزدا و فورد در خاک چین مشغول بود تبدیل به دو شرکت مجزای چانگان فورد و چانگان مزدا شدند که همچنان تولیدات این شرکت‌ها را در خاک چین از طریق همین دو شرکت صورت می‌گیرد.

چانگان به تازگی وارد عرصه خودروهای هیبریدی و الکتریکی شده است. آن‌ها انقدر در این مسیر مصمم هستند که اعلام کرده‌اند تا سال ۲۰۲۵ دیگر هیچ خودروی بنزینی و دیزلی تولید نخواهند کرد.

 

تاریخچه برند چانگان

 

چانگان در ایران

چانگان با دو خودرو در ایران حضور دارد، چانگان CS35 و چانگان ایدو. چانگان ایدو جزو خودروهای وارداتی بود و پس از مدت کوتاهی عرضه دیگر وارد کشور نشد اما هنوز مدل‌های دست دوم آن در بازار خرید و فروش خودروی کار کرده معامله می‌شود. قیمت چانگان CS35 در کارخانه ۱۲۷ میلیون تومان و در بازار به طور میانگین ۱۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. چانگان ایدو کار کرده هم در بازار بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیون تومان قیمت دارد.

چانگان CS35 توسط سایپا تولید و مونتاژ می‌شود و یک کراس‌اوور اقتصادی است. مدل تولید شده توسط سایپا یک پیشرانه ۱.۶ لیتری چهار سیلندر ۱۶ سوپاپ دارد که می‌تواند ۱۲۳ اسب‌بخار نیرو و ۱۶۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. این خودرو هم در مدل دستی و هم در مدل اتوماتیک عرضه می‌شود. اگرچه این کراس‌اوور قیمت قابل قبولی دارد اما می‌بینیم که موتور آن چندان قوی نیست و با خودروی کندی روبرو هستیم که برای شتاب‌گیری ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر نیاز به تقریبا ۱۴ ثانیه زمان دارد. در مقابل از جمله نقاط قوت این خودرو باید به طراحی خوب کابین، هندلینگ خوب، سیستم ترمز مطمئن و عملکرد قابل قبول جعبه دنده اشاره کنیم.

 

تاریخچه برند چانگان

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین