لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

بهترین و بدترین خودروهای داخلی (آذر 97)

 

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به تازگی جدیدترین گزارش خود در مورد کیفیت خودروهای داخلی را منتشر کرده است. در این گزارش ۴۹ مدل خودرو سبک و ۱۲ مدل خودروی سنگین مورد بررسی قرار گرفته است. طبق گزارش این سازمان، در آبان ماه ۱۳۹ ۳۸۹۷۷ خودرو در داخل کشور تولید شده است. سهم خودروهای سبک از این میزان خودروی تولیدی ۹۹ درصد و خودروهای سنگین ۱ درصد است. در ادامه به بررسی نتایج این ارزشیابی می‌پردازیم. این خودروها  به سطوح اقتصادی مختلفی تقسیم می‌شوند و بین یک تا پنج ستاره امتیازدهی می‌شوند. جالب است بدانید در این ارزیابی هیچ خودرویی موفق به کسب هر پنج ستاره نشده است.

 

 

وانت و پیکاپ

در بخش خودروهای سبک و زیرمجموعه وانت و پیکاپ، نیو پیکاپ فوتون و وانت تندر با دریافت سه ستاره با کیفیت‌ترین خودروهای این کلاس هستند. وانت مزدا کارا تک‌کابین ۲۰۰۰ محصول بهمن موتور و وانت آریسان محصول ایران‌خودرو دیزل دو ستاره دریافت کرده‌اند. بدترین وانت‌های کشور در این ارزیابی، مزدا کارا دو کابین و وانت نیسان (تک‌سوز و دوگانه سوز) با دریافت تنها یک ستاره بدترین خودروهای داخلی هستند.

 

بهترین و بدترین خودروهای داخلی

 

خودروهای سواری

در بین خودروهای سواری، در سطح قیمتی ۱ خودروهای پژو ۲۰۰۸ و سوزوکی گرندویتارا چهار ستاره دریافت کرده‌اند و در سطح قیمتی ۲، کیا سراتو، هیوندای 20i، هیوندای اکسنت و هاوال H2 توانسته‌اند با کسب چهار ستاره از بهترین‌ها باشند. بدترین خودرو در سطح قیمتی ۲ ام وام نیو X33S است که دو ستاره دریافت کرده است.

در سطح قیمتی ۳ خودروهای بسترن B30 و چانگان CS35 توانسته‌اند چهار ستاره دریافت کنند و بدترین خودروی سطح قیمتی ۳ لیفان اتوماتیک X60 محصول کرمان موتور است که تنها دو ستاره دریافت کرده است.

در سطح قیمتی ۴، رنو ساندرو اتوماتیک، تندر ۹۰ پلاس اتوماتیک و دستی، پژو ۲۰۷ اتوماتیک، پارس تندر و پژو ۲۰۷ دستی توانسته‌اند چهار ستاره دریافت کنند و جزو بهترین‌ها باشند. بی‌کیفیت‌ترین خودروها در سطح قیمتی ۴ ام وی ام ۳۱۵ جدید، دنا محصول ایران‌خودرو، پژو پارس محصول ایران‌خودرو کرمانشاه، پژو ۴۰۵ محصول ایران خودرو خراسان، سورن ایران خودرو تبریز، سمند ایران خودرو تبریز، ساینا و تیبا و تیبا ۲ سایپا هستند که هرکدام تنها دو ستاره دریافت کرده‌اند.

در سطح قیمتی ۵ خودروهای سواری هیچ خودرویی نتوانسته بیشتر از ۲ ستاره دریافت کند و پرایدهای سایپا همگی از دم دو ستاره دریافت کرده‌اند.

در جدول زیر می‌توانید فهرست کامل خودروهای سواری در پنج سطح قیمتی را مشاهده کنید و کیفیت خودروها را بررسی کنید.

 

بهترین و بدترین خودروهای داخلی

 

 

خودروهای سنگین

در میان خودروهای سنگین بخش باری تولید داخل، در بخش مینی‌بوس تنها محصول داخلی موجود ون مسافری وانا است که توسط ایران خودرو دیزل تولید می‌شود و توانسته ۴ ستاره کیفی دریافت کند.

در بخش اتوبوس، اتوبوس بین شهری اسکانیا درسا محصول عقاب افشان با دریافت چهار ستاره بهترین بوده است.

در بین کامیونت‌های تولید داخل، ایسوزو NPR75K محصول بهمن دیزل و کامیونت هیوندای HD65 محصول ایران‌خودرو دیزل چهار ستاره دریافت کرده‌اند و بهترین هستند و کامیونت الوند محصول سایپا دیزل با دریافت دو ستاره بدترین خودرو در کلاس کامیونت است.

 

 

در بخش کامیون هیچکدام از محصولات تولید داخل نتوانسته‌اند بیشتر از ۲ ستاره امتیاز کسب کنند، اما در بخش کشنده وضع کمی بهتر است و کشنده ولوو FH500 محصول سایپا دیزل و کشنده اسکانیا R450 محصول ماموت دیزل با دریافت چهار ستاره بهترین هستند و کشنده کاوه محصول سایپا دیزل تنها یک ستاره دریافت کرده است. در جدول زیر می‌توانید نتیجه بررسی‌های انجام شده روی تمام خودروهای تولید داخل را بررسی کنید.

 

بهترین و بدترین خودروهای داخلی

 

دو خودرو در این فهرست نسبت به گزارش قبلی (مهر ۹۷) افزایش کیفیت داشته‌اند. چانگان CS35 که توسط سایپا تولید می‌شود توانسته چهار ستاره دریافت کند در حالی که در بررسی قبلی تنها سه ستاره دریافت کرده بود. دیگر خودروی داخلی که افزایش کیفیت داشته‌ است، کشنده FAW J6 است که توسط سیبا موتور تولید می‌شود. این خودرو در بررسی قبلی تنها دو ستاره دریافت کرده بود اما حالا توانسته سه ستاره دریافت کند و وضعیتش کمی نسبت به قبل بهتر شده است.

آنچه از این جدول‌ها برداشت می‌شود این است که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران خود به پایین بودن کیفیت خودروهای داخلی مهر تایید می‌زند. اکثر خودروهای این فهرست تنها دو یا سه ستاره دریافت کرده‌اند. در این شرایط خودروسازان در اندیشه افزایش قیمت خودرو هم هستند، به نظر می‌رسد با توجه به انحصار بازار به این زودی‌ها تغییر محسوسی در کیفیت خودروهای داخلی رخ نخواهد داد و خودروسازان به تولید این خودروهای کم‌کیفیت ادامه خواهند داد.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین