لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

نکاتی ساده برای آماده کردن خودرو برای زمستان

 

فصل زمستان واقعا یکی از زیباترین فصول سال است و مناظر بسیار زیبا و دلنوازی دارد. با این حال با تمام این زیبایی‌ها زمستان یکی از دشوارترین فصل‌های سال برای مالکان خودرو است چرا که در این فصل سرد شدن هوا باعث به وجود آمدن مشکلاتی در خودرو می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را جهت مراقبت بهتر از خودرو در فصل زمستان با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

 

از سلامت باتری خودرو اطمینان حاصل کنید

باتری یکی از اجزای خودرو است که در معمولا در زمستان دچار مشکل می‌شود چراکه کاهش دما و سردی هوا اثر زیادی بر روی باتری‌ها دارد. در این روزهای سرد اگر خودروی شما راکد است و حرکتی ندارد سعی کنید هر چند روز یک بار برای دقایق کوتاهی خودرو را روشن کنید و حتی در صورت امکان کمی با آن رانندگی کنید تا علاوه بر جلوگیری از خوابیدگی باتری خودرو از خشک شدن دیگر اجزای خودرو بخاطر سرما نیز جلوگیری کنید. از تمیز بودن پایانه‌های باتری اطمینان حاصل کنید و اگر خودروی شما حتی برای یک بار در استارت زدن مشکل داشت برای جلوگیری از مشکلات بیشتر و جدی‌تر حتما خودرو خود را نزد یک متخصص برده و آن را کاملا بررسی کنید.

 

مراقبت از خودرو

 

همچنین بخوانید:  همه چیز در مورد ضد یخ خودرو

 

در صورت امکان خودرو را در پارکینگ پارک کنید

سرمای هوا و برف و باران باعث خشک شدگی قطعات، ضعیف شدن باتری و صدمات دیگری در خودرو می‌شوند. برای آنکه خودرو کمتر در معرض سرمای هوا و برف و باران قرار بگیرد در صورت امکان خودرو را در پاکینگ با تهویه مناسب یا در فضایی سریسته پارک کنید.

 

لاستیک و تایرهای خودرو را با دقت بررسی کنید

قبل از فرا رسیدن فصل زمستان حتما تایرها را به دقت بررسی کنید و از کیفیت و ضخامت عاج‌های تایر اطمینان حاصل کنید و همچنین حتما میزان باد و ارتفاع لاستیک‌ها را چک و تنظیم کنید چرا که اصطکاک در این فصل کمتر می‌شود و رعایت این نکته باعث بهبود عملکرد سیستم ترمز می شوند.

 

مراقبت از خودرو

 

روغن ترمز را بررسی کنید

با توجه با اصطکاک کم و لغزندگی سطح جاده‌ها در فصل زمستان تعداد ترمزگیری‌ها برای کنترل خودرو بیشتر می‌شود و ترمزها نقش مهمی در افزایش کیفیت و ایمنی رانندگی ایفا می‌کنند. بنابراین بررسی واطمینان از سطح مناسب روغن ترمز امری بسیار مهم است.

 

 

برف پاک‌کن‌های خودرو را بررسی کنید

دید کافی در رانندگی یکی از مولفه‌های بسیار مهم برای یک سفر ایمن است لذا با توجه به احتمال فراوان بارش برف و باران در این فصل، برف پاک‌کن‌های خودروی خود را بررسی کنید و در صورتی که خشک و قدیمی شده آن را تعویض کنید چون این باعث می‌شود که به درستی روی شیشه حرکت نکند و یا در هنگام حرکت آثاری از خود به جای بگذارد. همچنین از پر بودن مخزن آب شیشه‌شوی برف پاک‌کن اطمینان حاصل کنید.

 

مراقبت از خودرو

 

چراغ‌ها را بررسی کنید

نور و دید خودرو در این فصل بسیار اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال احتمالا همگی رانندگی در مه را تجربه کرده‌اید، چراغ‌ها در این شرایط کمک بسیار فراوانی به بهبود دید راننده می‌کند لذا چراغ های عقب و جلو و همینطور چراغ‌های مه‌شکن را چک کرده و از سلامت و کیفیت نور آن‌ها اطمینان حاصل کنید و در صورتی که چراغی کم نور یا سوخته بود برای تعویض آن اقدام کنید.

 

باک بنزین خودرو را پر نگه دارید

با توجه به شرایط آب و هوایی در زمستان برای جلوگیری از ماندن در جاده‌های سرد زمستانی حتما باک خودرو را همیشه پر نگه دارید تا در صورتی که مجبور شدید مدت زیادی در جاده باشید بتوانید خودرو را روشن نگه دارید و ترسی از  تمام شدن بنزین نداشته باشید.

 

 

اطلاعات مخصوص ارتباط با نیرو های امداد خودرو را به همراه داشته باشید

سعی کنید که قبل از سفر تلفن همراه خود را به صورت کامل شارژ کرده تا برای برقرای تماس مشکلی نداشته باشید. همچنین جعبه‌ی کمک‌های اولیه و جعبه‌ی امداد خودرو را همواره به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری از آن‌ها استفاده کنید. همچنین حتما قبل از سفرهای خود اطلاعات لازم را درباره وضعیت راه‌ها و آب و هوا کسب کنید و زنجیر چرخ نیز برای روزهای برفی به همراه داشته باشید.

همگی این نکات، نکات بسیار ساده‌ای هستند که رعایت آن‌ها به ما کمک می‌کند سفری ایمن و همراه با آرامش خاطر را تجربه کنیم و از رانندگی و سفر خود لذت ببریم. امیدواریم با رعایت این نکات و قوانین سفری ایمن و بی‌خطر را تجربه کنید.

 

مراقبت از خودرو

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین