لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

چری (Chery) | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

معرفی شرکت چری

شرکت چری که در ایران محصولاتش با نام MVM به فروش می‌رسد، یک خودروساز چینی است که در سال ۱۹۹۷ توسط دولت چین تاسیس شد و همچنان نیز توسط دولت چین کنترل می‌شود. چری گستره‌ی وسیعی از وسایل نقلیه شامل خودروهای سواری، مینی‌ون‌ها و خودروهای شاسی‌بلند تولید می‌کند. آن‌ها تا سال ۲۰۱۲ توانسته بودند از نظر تعداد خودروهای تولید شده به رتبه دهم بین خودروسازان چین دست پیدا کنند. در ایران اکثر خودروهای چری با برند ام وی ام توسط مدیران‌خودرو تولید و عرضه می‌شوند هرچند بعضی از محصولات این شرکت از جمله تیگو و آریزو با برند چری فروخته می‌شوند.

 

چری

چری

 

 

سرآغاز چری

چری کار خود را در سال ۱۹۹۷ و با ساخت خودروهایی با شاسی تحت لیسانس فولکس‌واگن سیات تولیدو (SEAT Toledo) آغاز کرد. این خودرو فنگ‌یون نام داشت و ۳۰ هزار دستگاه از آن فروخته شد. چری کار خود  را با خطرپذیری زیادی آغاز کرد. آن‌ها زمانی که شروع به تولید خودرو کردند هنوز مجوز تولید خودرو نداشتند بنابراین اگرچه تولید خودروهای آن از سال ۱۹۹۹ آغاز شده بود، ولی تا سال ۲۰۰۳ این شرکت محصولی نمی‌فروخت. این شرکت برای دور زدن نداشتن مجوز محصولات خود را تحت لیسانس سایک موتور (SAIC Motor) به فروش می‌رساند هرچند رابطه این دو شرکت بعدها تیره و تار شد.

 

چری

 

جنرال موتورز که سرمایه زیادی در سایک موتور خوابانده بود چری را متهم به دزدی از طراحی‌های خود کرده بود. جنرال موتورز تنها شاکی چری نبود، فولکس‌واگن نیز شکایاتی در مورد این که شرکت چری در کارخانه قدیمی فولکس‌واگن فعالیت می‌کند و خودروهایی شبیه به فولکس‌‌واگن جتا می‌سازد مطرح کرده بود.

 

همکاری چری با شرکت‌های خارجی

شرکت چری در اواخر دهه ۲۰۰۰ مثل دیگر خودروسازان چینی به دنبال توافق با برندهای خودروسازهای جهانی بود. چری در ابتدا به دنبال همکاری با کرایسلر و فیات بود ولی این تلاش‌ها به نتیجه نرسید تا  این که در سال ۲۰۰۷ چری موفق شد با کرایسلر توافق کند که خودروی چری A1 با برند داج (Dodge) در آمریکا فروخته شود. در سال ۲۰۰۸ قرارداد مشابهی بین کرایسلر و نیسان بسته شد و توافق چری-کرایسلر به پایان رسید.

 

چری

 

در سال ۲۰۰۷ چری و فیات با یکدیگر یادداشت تفاهم امضا کردند. قرار بود طبق این توافق چری خودروهای فیات و آلفا رومئو را برای بازار چین تولید کند این توافق هم ماندگار نبود و در سال ۲۰۰۹ متوقف شد. پس از آن فیات به سراغ گروه خودروسازی گاک رفت و با آن‌ها به توافق رسید.

 

 

چری بعد از تجربه‌های موفقی در ایران و آرژانتین به سراغ ترکیه رفت و با همکاری شرکت ترکی مرمرلر اتوموتیف، کارخانه‌ای در ترکیه احداث کرد. این کارخانه در ابتدا ظرفیت تولید ۲۰ هزار خودرو داشت و در سال ۲۰۱۷ به مرز ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو رسید.

 

چری

 

در سال ۲۰۰۹ چری توانسته بود ۵۰۸ هزار  خودرو تولید کند، هرچند ظرفیت تولید آن‌ها ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو است. اکثر خودروهای فروخته شده توسط چری سدان‌های این شرکت هستند.

 

چری، از ۲۰۱۰ تا امروز

چری در سال ۲۰۱۰ با فروش تقریبا ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو تبدیل به هفتمین خودروساز بزرگ چین شد. هرچند این شرکت در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ با کاهش فروش مواجه بود و به رتبه دهم سقوط کرد.

 

چری

 

در سال ۲۰۱۲ چری با تاتاموتور برای تولید خودروهای جگوار و لند روور در چین به توافق رسید. در همین سال چری تصمیم به احداث کارخانه‌ای در مالزی گرفت.

چری در ابتدا تصمیمات بلندپروازانه‌ای برای ایجاد سه برند زیرمجموعه به نام‌های کری، رلی و ریچ (Karry, Rely, Riich) داشت اما این حجم از تولید در قواره این شرکت چینی نبود و برندهای Rely و Riich لغو شدند تا این شرکت بتواند بیشتر روی تولیدات اصلی خود تمرکز کند.

 

چری

 

 

چری در ایران

 

چری

 

چری در ایران فعالیت خود را از سال ۱۳۸۱ آغاز کرده است. خودروهای چری در کارخانه‌های مدیران خودرو مونتاژ می‌شوند. بخشی از این محصولات با برند ام وی ام فروخته می‌شوند (مثل ام و ی ام X33S، ام وی ام X22، ام وی ام X33 و ام وی ام 315) و بخش دیگر با برند خود چری به فروش می‌رسند (مثل چری تیگو ۵، آریزو ۵، چری تیگو ۷). حضور چری در بازار ایران بسیار موفق بوده است و همین باعث شد چری در کشورهای مختلف فعالیت‌های مشابه داشته باشد. ام وی ام ۳۱۵ و ام وی ام ایکس ۳۳ از محبوب‌ترین خودروهای بازار ایران هستند.

 

چری

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین