لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

برترین موتورسیکلت‌های برقی ایران

 

استفاده از سوخت‌های فسیلی برای حمل و نقل آسیب‌های جبران‌ناپذیری به طبیعت سیاره زمین رسانده است و دانشمندان یک صدا معتقدند ادامه روند استفاده از سوخت‌های فسیلی در وسایل نقلیه دیر یا زود باید پایان پیدا کند. به همین دلیل است که تقریبا تمام خودروسازان مطرح دنیا به دنبال برنامه‌هایی برای قطع تولید خودروهای بنزینی و دیزلی و گسترش محصولات الکتریکی و هیبریدی خود هستند. بازار موتور سیکلت هم مدتی است که با ورود موتورسیکلت‌ الکتریکی و برقی در حال تجربه کردن تغییر و تحولاتی است. در این مقاله سعی کرده‌ایم به بعضی از محبوب‌ترین موتورسیکلت‌های برقی موجود در ایران بپردازیم. اولین موتورسیکلت‌های برقی که وارد بازار ایران شدند یا کیفیت و قدرت کافی نداشتند و یا از مشکلاتی مثل کمبود قطعات و خدمات پس از فروش رنج می‌بردند اما با پیشرفت فناوری این وضع در حال تغییر است. در حال حاضر تعداد موتورسیکلت‌های برقی در ایران چندان زیاد نیست اما امیدواریم در آینده نزدیک این روند تغییر کند. در ادامه با چهار موتور برقی محبوب در بازار ایران آشنا خواهید شد.

 

 

کویر  ES2 1500

 

موتور برقی

 

وقتی درباره اسکوتر حرف می‌زنیم ذهن‌ها سریع به سمت اسکوترهای کوچکی که مناسب بازی هستند کشیده می‌شوند اما حقیقت این است که اسکوترهایی با طراحی کاملا مشابه با موتورسیکلت در بازار وجود دارند. هرچند این اسکوترها کوچک هستند و برای رفت و آمدهای طولانی مناسب نیستند، اما در مسیرهای کوتاه عملکرد خیلی خوبی دارند. این اسکوتر نیازی به پلاک و گواهینامه ندارد و مسافتی که طی می‌کنند هم چندان زیاد نیست. این موتورها کوچک هستند و قدرت مانور چندانی ندارند.

کویر موتور ES2 1500 یکی از همین اسکوترهای طرح موتورسیکلت است. این موتور برقی می‌تواند با هر بار شارژ ۴۵ کیلومتر مسافت را طی کند و حداکثر سرعت آن نیز ۴۵ کیلومتر بر ساعت است. در این موتورسیکلت الکتریکی از یک باتری سربی اسیدی ۶۰ ولت استفاده می‌کند و خروجی قدرت آن ۱.۵ کیلووات بر ساعت است. این موتور برقی بدنه‌ای شبیه به موتورهای معروف وسپا دارند. قیمت موتورسیکلت برقی کویر در آبان ماه ۹۷ بین ۵ تا  ۸ میلیون تومان است.

 

ایدکو 3000A

 

موتور برقی

 

سایپا یکی از اولین شرکت‌هایی بود که متوجه پتانسیل بالای موتوسیکلت برقی شده بود و به همین دلیل از طریق ایدکو اقدام به طراحی و عرضه موتورسیکلت برقی 3000A کرد. این موتور که نیاز به پلاک ملی و گواهینامه دارد ۳ کیلووات توان دارد و باتری آن لیتیومی است. هر بار شارژ کامل این موتور ۴ تا ۵ ساعت طول می‌کشد و می‌تواند با شارژ کامل ۸۰ کیلومتر مسافت را طی کند. سرعت آن نیز حداکثر ۸۰ کیلومتر بر ساعت است. این موتور از نظر توان می‌تواند با موتورهای ۱۲۵ و ۱۵۰ سی‌سی موجود در بازار رقابت کند. یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این موتور برقی عمر باتری آن است که ۱۲۰۰ نوبت شارژ را به سادگی تحمل می‌کند. این موتور نسبت به اکثر موتورهای برقی موجود در بازار طراحی خشن‌تر و بهتری دارد. مساله ولی قیمت موتورسیکلت برقی 3000A است که به ۱۰ میلیون هم رسیده است اما سایپا برای حمایت از این موتور پاک، وام بدون بهره نیز ارائه می‌کند.

 

 

بناشریف ایران (E-Run)

 

موتور برقی

 

این موتورسیکلت برقی به شکل کاملا بومی طراحی و ساخته شده است و با داشتن ۳ تا ۸ کیلووات انرژی به سادگی می‌تواند با موتورهایی با حجم موتور ۱۵۰ سی‌سی رقابت کند. این موتورسیکلت برقی با ۶ تا ۸ ساعت شارژ می‌تواند ۱۰۰ کیلومتر را طی کند که این باعث می‌شود برای رفت و آمدهای روزمره به محل کار گزینه بسیار خوبی باشد. این موتورسیکلت‌ها می‌تواند به گوشی هوشمند موتورسوار متصل شود و اطلاعات مختلفی را از طریق تلفن همراه در اختیار موتورسوار بگذارد. همانطور که در ابتدا گفتیم این موتورسیکلت تیپ‌های مختلفی دارد که حداقلی ترین آن ۳ کیلووات نیرو تولید می‌کند و سرعت آن ۵۵ کیلومتر است و بهترین تیپ آن ۸ کیلووات قدرت دارد و می‌تواند تا ۱۰۰ الی ۱۱۰ کیلومتر در ساعت شتاب بگیرد. باتری این موتور یون-لیتیومی است. این موتور نیز قیمتی دور و بر ۱۰ میلیون تومان دارد که برای یک موتور الکتریکی قیمت مناسبی نیست اما این موتور یکی از معدود موتورسیکلت‌های برقی موجود در بازار است که می‌تواند با موتورهای بنزینی رقابت کند.

 

نیرومحرکه پاکرو ۴۰۰۰

 

موتور برقی

 

نیرو محرکه یکی از آشناترین نام‌ها در عرصه موتورسیکلت است و دور از انتظار هم نبود که خیلی زود محصولات برقی را به طیف موتورسیکلت‌های خود اضافه کند. این موتور کیفیت ساخت خیلی بالایی دارد و فرسودگی و استهلاک آن حداقلی است. پاکرو ۴۰۰۰ به یک موتور لیتیومی مجهز است که توان آن ۴ کیلووات است و می‌تواند با برخی موتورسیکلت‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ سی‌سی بنزینی رقابت کند. این موتور یکی از قدرتمندترین موتورسیکلت‌‌های برقی بازار است و می‌تواند تنها در ۷ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد، آماری که از اکثر خودروهای داخلی هم بهتر است. شارژ کامل باتری این موتور ۲ یا ۳ ساعت طول می‌کشد اما در صورت استفاده از آپشن شارژ سریع می‌تواند تنها در ۱۵ دقیقه شارژ شود. برد این موتورسیکلت آن را برای رفت و آمدهای روزمره ایده‌آل می‌کند، با هر بار شارژ کامل پاکرو ۴۰۰۰ می‌تواند ۲۰۰ کیلومتر مسافت را طی کند. سازنده اعلام کرده که حداکثر سرعت آن ۱۴۰ کیلومتر است ولی باید با کمی تردید به این ادعا نگاه کرد. شاید تنها نقطه ضعف آن عملکرد نه چندان خوبش در سراشیبی باشد. این موتور حتی می‌تواند وزن بار، باکس یا یدککش را هم تحمل کند. قیمت این موتور الکتریکی تقریبا ۱۲ میلیون تومان است که باز هم مبلغ گزافی برای یک خودروی پاک که باید بیشتر در دسترس مشتریان باشد محسوب می‌شود.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین