لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

چطور رنگ‌شدگی‌های خودرو را تشخیص بدهیم؟

 

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که می‌خواهند خودروی کار کرده بخرند وضعیت سلامت خودرو است. ممکن است برخی فروشندگان یا نمایشگاه‌ها برای راحتی در فروش خودرو در مورد آسیب‌های بدنه و وضعیت تصادف خودرو با شما صادق نباشند. هنگام خرید خودرو که مشغول بررسی خودرو هستید می‌توانید با ترفندهایی که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود یک خودروی تصادفی را تشخیص دهید. البته دقت داشته باشید که اگر تعمیرکار یک خودروی تصادفی کار خود را خیلی تمیز انجام داده باشد، تشخیص آسیب‌های خودرو سخت می‌شود بنابراین سعی کنید همیشه با یک متخصص رنگ و بدنه مشورت کنید.

 

۱. بررسی رنگ

یکی از بارزترین نشانه‌های یک خودروی آسیب‌دیده، رنگ شدگی است. کاملا دور تا دور ماشین را بررسی کنید تا ببینید آیا قسمتی هست که رنگش با بقیه بدنه خودرو متفاوت باشد یا نه. رنگ کردن خودروی تصادفی با رنگ کردن خودرو در کارخانه متفاوت است به همین دلیل گاهی رنگ جدید کمی کم‌رنگ می‌شود. یکی دیگر از دلایل تفاوت رنگ قسمت تصادفی با بقیه قسمت‌های خودرو این است که ممکن است هنگام رنگ کردن، ترکیب رنگ‌ها دقیقا مشابه رنگ‌های کارخانه نباشد. به قسمت‌های پلاستیکی خودرو دقت کنید چون در بعضی خودروها به شکل طبیعی قسمت‌های پلاستیکی با قسمت‌های فلزی تفاوت دارند.

 

 

۲. لمس کردن بدنه

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو

 

بعد از بررسی چشمی، بهتر است به سراغ لمس کردن بدنه خودرو بروید. به خصوص باید لبه‌های درها، پنجره‌ها و همینطور لبه‌های کاپوت و قسمت عقب خودرو را بررسی کنید. معمولا آن قسمت از خودروی تصادفی که رنگ شده باشد به علت ضخیم بودن رنگ، برآمدگی‌هایی دارد چون هنگام رنگرزی تنها قسمت آسیب دیده رنگ می‌شود و در نتیجه آن قسمت کمی ضخیم‌تر از بقیه خودرو می‌شود. برآمدگی در لبه‌های خودرو معمولا نشان دهنده این است که آن قسمت رنگ شده است و نیاز به بررسی دقیق‌تر و بیشتر دارد.

 

۳. لکه‌های اسپری

زمانی که یک خودروی تصادفی رنگ می‌شود، تعمیرکار قسمت‌های سالم خودرو را می‌پوشاند تا تنها قسمت آسیب دیده رنگ شود. اگر رنگ‌کار خودرو کارش را با دقت انجام نداده باشد، قسمت‌هایی از چسب زده شده برای جلوگیری از رنگ شدن بدنه روی خودرو باقی می‌ماند. در خودروهای مشکی تشخیص این نوار باریک چسب خیلی سخت است اما در خودروهایی با رنگ‌های روشن با کمی دقت می‌توان متوجه شد که برخی لبه‌ها رنگی متفاوت با بقیه بدنه دارند.

 

۴. تشخیص رد سنباده

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو

 

اگر قسمتی از بدنه خودرو دچار تو رفتگی شده باشد، تعمیرکار سعی می‌کند با استفاده از تکنیک شن‌زنی مشکل را حل کند. مواد خاصی روی قسمت آسیب دیده پاشیده می‌شود و سپس با سنباده هم سطح بقیه خودرو می‌شود. بعضی از تعمیرکاران بدنه خودرو در این تکنیک به شدت ماهر هستند و تشخیص آن را برای غیرکارشناسان خیلی سخت می‌کنند، اما اکثر تعمیرکاران چنین ظرافتی ندارند. معمولا اگر با دقت به بدنه خودرو دقت کنید می‌توانید آثار سنباده‌زنی را روی بدنه و زیر رنگ مشاهده کنید. این یکی از بارزترین نشانه‌های خودروی تصادفی تعمیر شده است.

 

 

۵. بافت رنگ

در کارخانه‌ها خودروها به وسیله دستگاه رنگ می‌شوند و به همین دلیل سطح بدنه خودرو بسیار صاف و یک دست است. هنگام تعمیر یک خودروی تصادفی چنین امکاناتی وجود ندارد و معمولا رنگ جدید بدنه، سطحی ناصاف دارد که کمی به پوست پرتقال شباهت دارد. برای تشخیص چنین موردی کافی است از بغل سطح بدنه خودرو را بررسی کنید. اگر رنگ یکدست نبود و برجستگی‌های ریزی روی آن مشاهده می‌شد، این یعنی خودرو تصادفی بوده و مجددا رنگ شده است. دقت کنید که جنس رنگ بعضی از خودروها برجستگی  دارد، از قبل تحقیق کنید تا دچار قضاوت اشتباه نشوید.

 

۶. قطره‌های خشک شده

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو

 

هرچند اگر کسی که خودرو را رنگ می‌کند در کار خود خبره باشد خبری از قطره‌های خشک شده یا حفره‌های ریز روی بدنه خودرو نخواهد بود، ولی اگر تعمیر بدنه و رنگ خودرو به یک تعمیرکار غیرمتخصص سپرده شده باشد، گاهی می‌توان قطرات خشک‌شده یا حفره‌های بسیار ریزی روی بدنه مشاهده کرد. این مشکل نیز به سادگی قابل تشخیص است، کافی است با دقت تمام قسمت‌های بدنه را بررسی کنید.

 

۷. بررسی پیچ‌های خودرو

اگر گلگیرهای جلوی خودرو تعویض شده یا رنگ شده باشند، می‌توان نشانه‌هایی از آن را در کاپوت پیدا کرد. پیچ‌‌هایی که گلگیر را به بدنه خودرو متصل می‌کنند در کارخانه رنگ می‌شوند و اگر باز شده باشند، قابل تشخیص هستند. ممکن است پیچ‌ها رنگ متفاوتی داشته باشند یا در محل قبلی خود قرار نگرفته باشند. در صورت باز و بسته شدن پیچ‌ها به سادگی می‌توان از روی محل رنگ شدن پیچ‌ها و محل قرارگیری پیچ‌ها این مشکل را تشخیص داد. حتی اگر تعمیرکار کار خودش را خوب انجام داده باشد با کمی دقت و بررسی بیشتر، باز هم می‌توان عوض شدن یا باز و بسته شدن این پیچ‌ها را تشخیص داد.

 

۸. دستگاه تشخیص رنگ

 

تشخیص رنگ شدگی خودرو

 

معمولا استفاده از این دستگاه‌های تشخیص رنگ به عهده کارشناسان تشخیص رنگ و بدنه است، اما اگر چنین دستگاهی دارید به راحتی می‌توانید رنگ‌شدگی‌های خودرو را تشخیص دهید. اگر به قسمتی از بدنه مشکوک هستید می‌توانید از این دستگاه‌ها استفاده کنید تا خیال خود را راحت کنید. این دستگاه‌ها عمق رنگ خودرو را بررسی می‌کنند. در یک خودروی سالم تمام قسمت‌های بدنه باید عمق یکسانی داشته باشند. اگر بخشی از بدنه ضخیم‌تر از دیگر قسمت‌ها باشد، یعنی خودرو مجددا رنگ شده. یک روش برای همه در دسترس نیست ولی یکی از معتبرترین تکنیک‌های تشخیص آسیب در رنگ خودرو است.

 

 

تشخیص سلامت رنگ هنگام خرید و فروش ماشین بسیار مهم است چرا که یکی از عوامل بسیار موثر در قیمت خودرو است. ممکن است یک خودروی تصادفی از نظر فنی بسیار سالم باشد و مشکلی با آن نداشته باشید، ولی چرا باید قیمت ماشین بالاتر از ارزشی که دارد باشد؟ دقت کنید که این تکنیک‌ها برای تشخیص اولیه مشکلات خودرو هستند و به هیچ عنوان نمی‌توانند دقت یک کارگاه تشخیص رنگ را داشته باشند بنابراین حتی اگر با همه این ترفندها رنگ خودرو را بررسی کردید باز هم بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا با خاطری آسوده در مورد خرید خودرو تصمیم بگیرید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین