لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

بررسی کیفیت خودروهای وانت تولید داخلی در سال 97 | کدام وانت ها بهتر هستند؟

 

معمولا مشتریان برای آگاهی کامل از وضعیت ایمنی و کارکرد خودرو به گزارش سازمان های مستقل ناظر بر کیفیت محصولات می روند. در مورد خودروهای تولید داخلی نیز شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد این که یک موسسه خصوصی است این وظیفه را به عهده می گیرد.

 

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد برای تعیین سطح کیفیت خودروها از طریق بازرسی در خط تولید شرکت‌ها به بررسی موارد زیر می پردازد:

 1. پیشرانه،
 2. سیستم تعلیق،
 3. تزئینات داخلی،
 4. تزئینات خارجی و
 5. صدای غیرعادی.

هرچند این روش نسبت به ارزیابی از خریداران و شمارش عیوب خودروهای فروخته شده در بازه‌های زمانی خاص از اعتماد پذیری پایین‌تری برخوردار است اما با این حال می‌توان تا حدود زیادی این ارزیابی را به عنوان مرجع پذیرفت و از آن برای تشخیص میزان کیفیت محصولات خودرویی داخلی استفاده کرد.

 

 

آخرین نتایج بررسی کیفیت وانت های داخلی

سازمان بازرسی و کیفیت در شهریور 97 بروی 39013 خودرو بررسی انجام داده است. خودروهای تولیدی کشور در این ماه، شامل 49 مدل خودرو (99درصد از حجم تولیدات) درگروه سبک و 9 مدل (یک درصد) در گروه سنگین می‌باشد. در این مقاله به معرفی خودروهای گروه سبک (وانت) پرداخته و کیفیت آن ها را بررسی کرده ایم.

 در این بخش، در سطح قیمتی 1 خودروی وانت نیو پیکاپ فوتون و در سطح قیمتی 2 خودروی وانت تندر با اخذ 3 ستاره کیفی بالاترین کیفیت خودروهای تولیدی ساخت داخل را در این ماه به خود اختصاص داده اند.

 

 • وانت نیو پیکاپ فوتون

سه ستاره کیفی

 

وانت پیکاپ فوتون

 

فوتون تونلند یک وانت دو دیفرانسیل است که حاصل همکاری مشترک ایران خودرو دیزل با کمپانی چینی فوتون است و بیشتر آن را با نام پیکاپ ایران خودرو دیزل می‌شناسند.

 

 

این وانت دارای یک موتور بنزینی 2.4 لیتری است که قابلیت تولید حداکثر 138 اسب بخار توان و 200 نیوتن گشتاور را دارد. نیروی موتور نیز توسط یک گیربکس 5 سرعته دستی به چهارچرخ منتقل می‌شود (4WD) . شتاب 0-100 این خودرو 16 ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن 140 کیلومتر بر ساعت است. مصرف سوختی این خودرو نیز برابر 10.5 لیتر در هر صد کیلومتر بوده و استاندارد آلایندگی آن EURO 4 است. این خودرو برای شتاب گرفتن و سریع راندن طراحی نشده است بنابراین این مشخصات فنی در این کلاس قابل قبول است.

پیکاپ فوتون تونلند با توجه به قیمت عرضه شده دارای امکانات و مشخصات مناسبی است و از طراحی زیبایی برخوردار است. در حال حاضر این خودرو می توان به گزینه مناسبی برای علاقه مندان به طبیعت گردی و آفرود پیشنهاد می دهیم.

 

 • وانت تندر

سه ستاره کیفی

 

رنو تندر پیکاپ

 

وانت رنو داچیا لوگان پیکاپ در سال 1390 وارد کشور شد که نسبت به رقبای داخلی جدیدتر بود و در داخل محصولی کاملا مدرن و با کیفیت محسوب می‌شد. این وانت در داخل به نام رنو تندر پیکاپ عرضه شد و جایگاه مناسبی در بازار کسب کرد.

 

 

رنو تندر پیکاپ دارای یک موتور 4 سیلندر 1.6 لیتری است که قادر است حداکثر توان 105 اسب بخار و گشتاور نهایی 140 نیوتن متر را تولید کند. این موتور در تندر 90 و رنو ساندرو نیز استفاده شده است. عملکرد این پیشرانه با توجه به وزن کمتر این خودرو، در وضعیت بهتری قرار دارد. گیربکس این پیکاپ دستی 5 سرعته است. شتاب 0-100 تندر پیکاپ 7.5 ثانیه طول می‌کشد و حداکثر سرعت آن 170 کیلومتر است. مصرف سوخت این پیکاپ نیز 7.5 لیتر در هر 100 کیلومتر است و باک آن ظرفیتی برابر 50 لیتر دارد.

وانت تندر را می توان از معدود وانت بارهای شهری در بازار داخلی دانست که در بازار آشفته داخلی از ارزش خرید بالایی برخوردار است و رقیبی در این بازه قیمتی ندارد.

 

 • وانت مزدا – کارا 2000 تک کابین

دو ستاره کیفی

 

وانت کارا تک کابین

 

پروژه ساخت و مونتاژ وانت های مزدا در سال 1350 توسط گروه بهمن و با موتور 1000 سی سی آغاز شد.

وانت کارا از یک موتور 2.0 لیتری بهره مند شده است که قادر است حداکثر توان 119 اسب بخار و گشتاور خروجی 170 نیوتن متر را تولید کند. این مدل از یک گیربکس 5 سرعته دستی استفاده می کند و کمی قدرتمند تر از مدل 1.7 لیتری است و تاحدودی جایگزین آن شده است.

 

 

وانت مزدا کارا 2000 با موتور جدید خود قدرت و گشتاوری بیشتری نسبت به گذشته دارد و با مجهزشدن به استاندارد یورو 4 از آلایندگی کمتری هم برخوردار است، اما هنوز در زمینه ایمنی کسری های زیادی دارد. در مجموع، وانت کارا را می‌توان به عنوان گزینه‌ای قابل‌قبول در لیست خرید مشتریان این کلاس قرار داد.

 

 • وانت آریسان

دو ستاره کیفی

 

وانت آریسان

 

وانت آریسان در واقع جایگزینی برای پیکان وانت بوده و طبق گفته مدیران ایران خودور هدف از تولید این خودرو تامین نیاز خریداران به یک وانت اقتصادی با طول عمری بالا و به‌روز رسانی‌های جدید عنوان شده است. وانت آریسان با تغییرات و بهبودهای فنی که داشته است نسبت به گذشته از امتیاز بالاتری برخوردار است و از یک ستاره کیفی در مرداد 97 به دو ستاره کیفی در شهریور 97 رسیده است.

وانت آریسان در دو نمونه بنزین‌سوز و گازسوز موجود است البته در حال حاضر تنها مدل گازسوز آن عرضه می‌شود. این خودرو دارای استاندارد آلایندگی EURO 4 بوده و از یک موتور OHVG II بهره می‌برد که حجمی برابر 1.7 لیتر دارد. حداکثر توان این موتور 78 اسب بخار و گشتاور خروجی 140 نیوتن متر است. شتاب 0-100 این خودرو 14 ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن نیز 145 کیلومتر بر ساعت است. این توان خروجی برای خودرویی که قرار است بار جابجا کند کمی ضعیف به نظر می‌رسد و قابل رقابت با وانت‌های روز دنیا نیست.

 

 

با خدمات پس از فروش مناسبی عرضه شده و درحال حاضر بدلیل عدم وجود رقیبی مناسب می توان از آن بعنوان انتخاب اول خریداران برای یک وانت اقتصادی با میزان حمل بار قابل قبول، امکانات رفاهی و ایمنی مناسب اشاره کرد.

 

 • وانت مزدا – کارا 2000 دو کابین

یک ستاره کیفی

 

وانت کارا دو کابین

 

وانت مزدا دو کابین از همان مشخصات فنی وانت مزدا تک کابین بهره برده است که در این مورد به دلیل انجام تغییرات ضروری و بهبود ها عملکرد و ایمنی خودرو را پایین تر آورده است.

 

 • وانت نیسان تک سوز

یک ستاره کیفی

 

وانت نیسان

 

وانت زامیاد که با نام‌های نیسان آبی و زامیاد 24 شناخته می‌شود که از قدیمترین محصولات گروه زامیاد وابسته به شرکت سایپا است و حدود 50 سال است که در بازار خودروی داخلی حضور دارد. آغاز تولید زامیاد 24 به سال 1349 توسط گروه زامیاد باز می‌گردد و در سال 65 سایپا با تغییر نام آن به سایپا 24 به تولید آن پرداخت. نام این خودرو نیز در سال 77 به زامیاد برگردانده شد و تا کنون در بازار داخلی جولان می‌دهد.

در بحث مشخصات فنی، وانت زامیاد بنزینی دارای یک موتور چهار سیلندر 2.4 لیتری است که توانایی تولید حداکثر توان 100 اسب بخار و گشتاور نهایی 190 نیوتن متر را دارد. انتقال قدرت موتور نیز توسط یک گیربکس 4 دنده دستی انجام می‌گیرد. مصرف سوخت ترکیبی وانت زامیاد 13 لیتر به ازای هر صر کیلومتر است. ظرفیت باک این خودرو نیز 65 لیتر است و از سیستم تعلیق چهار چرخ بهره می‌برد که در زمان خود کاملا جدید بود.

 

 

پیش از خرید این خودرو حتما توجه داشته باشید که در زمینه عملکرد و ایمنی هیچ ضمانت و امکاناتی در دسترس ندارید و ممکن است مجبور شوید در زمینه نگهداری خودروی خود با دردسرهای زیادی مواجه شوید.

 

 • وانت نیسان دوگانه سوز

یک ستاره کیفی

 

وانت نیسان

 

مدل‌های گازسوز وانت نیسان مانند مدل بنزینی از موتور 2.4 لیتری با همان مشخصات فنی بهره می‌برد با این تفاوت که حداکثر توانی برابر 90 اسب بخار و گشتاور خروجی‌ای برابر 180 نیوتن‌متر دارند. مصرف سوخت این مدل نیز به ازای هر 100 کیلومتر 9 لیتر بوده و ظرفیت مخزنی برابر 45 لیتر دارند. وزن این وانت نیز 200 کیلوگرم نسبت به مدل بنزینی افزایش یافته است که موجب کاهش توانایی مانور وانت زامیاد می‌شود.

در ادامه به صورت جدول کیفیت وانت های تولید داخل نشان داده شده است.

 

گروه

کلاس قیمت (میلیون ریال)

رتبه کیفی

خودرو

نام شرکت سازنده

رده کیفی

(از 5 ستاره)

وانت

سطح قیمتی 1

1

وانت نیو پیکاپ فوتون

ایران خودرو دیزل

***

سطح قیمتی 2

1

وانت تندر

ایران خودرو

***

2

وانت مزدا – کارا 2000 تک کابین

بهمن موتور

**

3

وانت آریسان

ایران خودرو دیزل

**

4

وانت مزدا – کارا 2000 دو کابین

بهمن موتور

*

5

وانت نیسان تک سوز

زامیاد

*

6

وانت نیسان دوگانه سوز

زامیاد

*

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین